Четвъртият вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски не мина, след като депутатите от БСП и ДПС гласуваха единно против, а "Атака" не участваха. В отговор ГЕРБ напуснаха залата, скандирайки „Оставка", а лидерът им Бойко Борисов обяви денят за „Време разделно".
И при двете гласувания по вота на недоверие резултатът беше един и същ - 93 гласа за падане на кабинета срещу 116 против. Премиерът Пламен Орешарски обеща, че правителството ще работи не само за укрепване и развитие на енергийния сектор, пожелавайки си по-малко тенденциозни атаки от опозицията.
Предстоят му разговори с БСП и ДПС за ремонт на кабинета, който бил наложителен. Застрашените министри за смяна не са ясни, но със сигурност ще са по-малко от 5, както поясни Орешарски, въздържайки се от посочване на имена.
В мъгла остана и кандидатурата на България за европейски комисар, която премиерът ще обсъжда със своите партии-крепители и в Брюксел.
„Ако имам съмнение в себе си и подкрепата за себе си, ще си подам оставката. Оставката ми е в джоба от първия ден, в който съм министър-председател", посочи премиерът.
Не ме търсете
Бойко Борисов се закани да не води преговори с никоя от партиите, запазили правителството на власт, както и с „Атака", която индиректно го направи: "Оттук нататък не би могло да има никакви спекулации, че ГЕРБ би могъл да прави каквото и да било с тези хора, които в момента бетонираха този кабинет".
„Като не се оттеглят, след това няма да присъствам на консултации между каквито и да е партии и да говорим за национално спасение. Тези хора показаха, че само за да са на власт, са готови да загърбят и вота на хората", допълни той.
Лидерът на ГЕРБ посъветва журналистите да него питат повече за „национално съгласие, дали ще сядаме на една маса, на един стол, дали ще водим преговори с грандиозните думи за бъдещето на България".
Местан: Правителства не падат с вотове на недоверие
ДПС смята за естествено да не подкрепи вота на недоверие, защото това не е начинът, по който правителствата в България си отиват.
„Няма нищо изненадващо в позицията на ДПС. Тя произтича от волята на нашите избиратели. Тяхната подкрепа за ДПС беше достатъчно отчетлива, ДПС получи най-силната подкрепа на тези евроизбори и понеже преди евровота малко или много се създаде очакване, че това е отношение и към властта, в този смисъл ДПС получи силна подкрепа за статута си на партия, която подкрепя управлението на страната" , обяви партийният лидер Лютви Местан.