Държавата в момента няма финансова възможност да осъществи проекта за втора атомна централа, няма политическо решение и не са водени преговори по въпроса. Това обяви в ефира на bTV икономическият министър Драгомир Стойнев.
"Такова решение може да вземе само българското Народно събрание", подчерта той.
Преди дни в руския в. "Комерсант" излезе публикация, според която при визитата на зам.-министъра на енергетиката Анатоли Яновски у нас, Драгомир Стойнев му е обещал "размразяване" на проекта за Втора атомна.
Междувременно стана ясно, че АЕЦ "Козлодуй" ще продължи да работи с половината си мощности неопределено дълго. Така централата, която произвежда най-евтиния ток в страната, ще трупа загуби от около 25.2 млн. лева месечно, съобщи "Труд".
Миналата седмица стана ясно, че Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и АЕЦ "Козлодуй" преговарят за това да се изключи един блок на централата до есента.
Абе, не е точно рекет...
Драгомир Стойнев коментира иска за 872 млн. евро, внесен от руската "Атомстройекспорт" в Арбитражния съд в Женева заради отказа на страната ни да строи електроцентралата: "Не бих го нарекъл рекет, а нормални взаимоотношения между две дружества - НЕК и "Атомстройекспорт". Ние ще внесем контраиск и ще оспорваме тази цена. НЕК ще опише в иска и това, което руската страна дължи на България".
Според "Коммерсант" искът е на стойност 1.250 млрд. евро.
Министърът допълни, че страната ни ще бъде представлявана от "реномирана адвокатска кантора", наета от предишното правителство. Става въпрос за White&Case, но проверка на Дойче веле наскоро показа, че информацията от сайта на кантората не потвърждава тази информация.
Без токови удари със сметките
Министърът обяви, че приоритет в следващите месеци ще бъде запазването на цените на тока на сегашните нива. "Има искане за увеличаване с 40%. Въпросът обаче е не колко искаш, а колко може да понесе българският народ," подчерта Стойнев.
"От политиката на правителството зависи да създадем условие да няма увеличение на цената на тока. За съжаление нашата държава е сключила дългосрочни договори против обществения интерес," посочи министърът.
Той показа схеми, от които се вижда, че токът от АЕЦ „Козлодуй" струва 44 лв. за киловатчас, а от фотоволтаици - 699 лв. за киловатчас. Стойнев обяви, че иска „смяна на модела", но не може едностранно да се прекратяват договорите с ВЕИ: „Трябва да седнем на маса с тези производители и да решим какво правим - постигаме компромис, или системата се срива и производствата фалират".
Енергийният министър посочи, че няма отстъпление от идеята на Сергей Станишев за две тарифи т.е. токът да е по-евтин при ниско потребление.
Минус милиард и половина от пренос
„Само за миналата година България е ощетена с 1,5 млрд. лв. заради такса пренос, която прави енергетиката ни неконкурентноспособна на международните пазари", обяви още Драгомир Стойнев. Той допълни, че от производител, страната ни се е превърнала в транзитна държава за пренос на ток от Румъния към Турция.
„Ако на българската енергетика се позволи да изнася ток, ще има работа за миньорите и няма да има ограничения на мощностите," категоричен е той. По думите му, отмяната на таксата зависи от ДКЕВР. „Ако трябват и допълнителни законодателни промени, ще ги приемем," посочи той, въпреки че това зависи от парламента, а не от изпълнителната власт.