Смяна на строителя на "Южен поток" в България?

Дъщерната компания на "Газпром" - "Центъргаз" - може да влезе в схемата на строителството на българския участък на "Южен поток". Това съобщава руското издание "Ведомости", като се позовава на информация от двама неназовани източници. Същите източници са съобщили, че "Центъргаз" е спечелила конкурса в Сърбия, а официално това щяло да бъде обявено до дни.

От двете компании са отказали официален коментар пред вестника.

Един от начините, според "Ведомости", е провеждането на нов конкурс за строителство.

"Центъргаз" има опит в строителството на магистрални газопроводи, а и не попада в списъка с руски фирми, подлежащи на икономически санкции.

В края на април "Южен поток България" АД обяви, че "Стройтрансгаз консорциум" е спечелил конкурса за работно проектиране, доставка на оборудване и материали, строително-монтажни работи и пускането в експлоатация на "Южен поток" на територията на страната. Той е паритетна собственост на руския "Стройтрансгаз" на Генадий Тимченко (подлежащ на санкции от страна на САЩ) и българската компания "Газпроект Юг" АД.

"По искане на Европейската комисия в началото на юни премиерът Пламен Орешарски разпореди спиране на работите по строителство на "Южен поток", пише "Ведомости" и припомня, че от "Стройтрансгаз" не са получили уведомление за правителственото решение.

Според анализатора Сергей Вахрамеев смяната на изпълнителя по договора не би трябвало да представлява проблем, тъй като проектът се намира в начален стадий и строителните дейности не са започнали. "След това "Стройтрансгаз" може да се окаже единствен или поне основен подизпълнител по строителството - и в България, и в Сърбия", казва той.

"Газпром" планираше през юли да започне строителството по сухоземната част на "Южен поток" в България и Сърбия. Засега ситуацията "не е критична", казва директорът на "Газпром" Алексей Милер преди седмица.

Появата на "Центъргаз" в схемата се обяснява с нуждата да се отстрани основният проблем - европейците не искат да работят с Тимченко заради американските санкции, пише "Ведомости", които цитират изказване на бившия президент Георги Първанов, че проблемите със строителството на газопровода носят откровено политически характер.

"Очевидно е, че България е заложник на геостратегически игри", казва Първанов в интервю за ИТАР-ТАСС.

България продължава с "Южен поток"

Междувременно България се надява да продължи строителството на „Южен поток" на свoя територия до няколко седмици след като получи разяснения от ЕК. Поне това заявява министърът на икономиката и енергетиката Кристиан Вигенин в Белград, цитиран от руската "РИА Новости".

„Ние сме в пряк и постоянен диалог с Еврокомисията за условията по реализацията на проекта и се надявам, че в близките седмици ще получим разяснения и ще можем да продължим работата", казва Вигенин.

По думите му този газопровод има изключително важно значение за енергийната безопасност в Югоизточна Европа. Същата теза защитава и външният министър на Сърбия Ивица Дачич, според когото в основата на проекта е осигуряването на доставките, а не отношенията с Москва. Сърбия ще загуби много в икономически и енергиен смисъл, ако "Южен поток" не се реализира. Еврокомисията не ни дава алтернатива, заявява Дачич.

Според него Белград разчита да печели по няколкостотин милиона евро на година от транзита на газ.

Новините

Най-четените