Френският президент Никола Саркози изключи предизборен съюз с крайната десница, съобщи Франс прес. Изявлението дойде ден след като всекидневникът "Лез Еко" публикува анкета, в която 64% от избирателите на Съюза за народно движение на Саркози подкрепиха споразумение с Националния съюз на Марин льо Пен.
На първия тур на президентските избори в неделя Льо Пен получи почти 18% от гласовете. Нейните 6 милиона избиратели могат да решат изхода от балотажа между Саркози и социалиста Франсоа Оланд на 6 май.
Само преди ден френският президент поднови опита си да убеди електората на Националния фронт да го подкрепи на втория тур на президентските избори. Саркози заяви пред френската телевизия, че ще намали имиграцията наполовина, без да спомене как или кога.
"Думата "граница" не е клетва. Грешка ще бъде да премахваме границите, когато Европа защитава своите", каза Саркози. Не можем да продължим да приемаме чужденци, след като нашата имиграционна система буксува, защото приемаме твърде много хора, добави той.
Лидерът на Националния фронт Марин льо Пен изненада политическите коментатори с постигнатите най-добри досега резултати на президентски избори - близо 18%. Досега обаче тя отказва да подкрепи Саркози, както и неговия съперник - социалиста Оланд. Тя вече заяви по канал Франс 2, че както левицата, така и десницата са отговорни за по-голямата имиграция и по-високите данъци през последните 5 години.
Дебат по същество
Междувременно Саркози заяви, че ако бъде преизбран и парламентът гласува против въвеждането на т.нар. фискален борд, ще подложи идеята на референдум.
Т.нар. "златно правило" предвижда бюджетът на страната да се движи в строги рамки, които не позволяват дефицит повече от 3% от БВП, независимо кой управлява. Такова вече е записано в конституцията на Германия, а беше дискутирано и в България по идея на вицепремиера Симеон Дянков и отложено.
"Всички държави в Европа поеха ангажимент да го приложат. Ако Сенатът блокира приемането на правилото, то до края на 2012 г. ще организиран референдум, на който ще попитаме френският народ какво мисли по въпроса", заяви Саркози на предизборен митинг в град Серне.
Идеята е на дуото Меркози. Целта е 17-те държави от еврозоната да впишат в конституциите си правилото, чиято цел е намаляване на дефицита и спазване на фискална дисциплина.
Съперникът на Сарко - социалистът Франсоа Оланд, е против вписването на "златното правило" в конституцията и твърди, че ще предложи то да бъде въведено със "супер закон".
Причината е, че за промяна в конституцията се изисква или мнозинство във всяка от двете камари на парламента в Париж, или сборно супер-мнозинство от долната камара и Сената.
Саркози говори за референдум (трети възможен начин за промяна на основния закон), защото Сенатът е контролиран от левицата и ще му е трудно да успее там.
Саркози обеща балансиран бюджет през 2016 г., а Оланд - година по-късно. Малко вероятно е който и да е от двамата да спази обещанието си, защото от 28 години Франция не е имала бюджет с нулев дефицит или излишък.