Въпреки изявлението на гръцкия премиер Андонис Самарас отпреди дни, че Гърция ще получи безпроблемно мартенския транш от 2.8 милиарда евро, това не се случи.
Представители на тройката кредитори на Атина - МВФ, ЕС и Европейската централна банка, си заминаха от страната, без да е постигнато споразумение.
Причината е, че те са отхвърлили искането на гръцките власти да отпадне един от имуществените данъци, въведен заради кризата в страната, който се събира със сметките за ток.
Размерът му зависи от квадратурата на жилищата, засяга в най-голяма степен по-заможните гърци и варира от 0.5 евро до 10 евро на квадратен метър.
Включен е в сметките за електричество, за да бъде осигурена пълната му събираемост, каквато гръцките данъчни не са в състояние да осигурят.
При изчисляването на данъка се отчита и настоящото семейно положение, включително броят на децата, има ли безработни и др.
Гръцкото правителство обаче се е съгласило да съкрати още 5000 държавни служители до края на 2014-а.
Предложението било отправено до представители на "тройката" кредитори, които напуснаха Атина без споразумение за следващия транш от финансова помощ за Гърция.
Проф. Стив Ханке: Ако България се откаже от борда, чака я хаос като в Гърция
Междувременно в интервю за "Труд" икономистът проф. Стив Ханке, известен като един от "бащите" на валутния борд в България предупреждава, че ако се откажем от борда, ще ни сполети същият икономически хаос като в Гърция.
"Дефицитът ще нарасне, държавният дълг ще се увеличи, кредитният рейтинг на страната ще се понижи, лихвите ще скочат, икономиката ще се забави и т.н. Накратко, ще ви сполети същият икономически хаос както Гърция".
"Без котвата на валутния борд България би била подхвърляна като малка лодка в бурно море... Вотът срещу валутния борд е вот за икономическо самоубийство", посочва той.
Ханке направил справка в БНБ и установил, че няма тенденция българите да превалутират депозитите си от левове в евро, въпреки появилите се обратни твърдения. Това според него означава, че българите вярват в системата на валутния борд.
Той оценява високо избора на Калин Христов за финансов министър: "Той е експерт, който разбира както техническите подробности, така и смисъла на валутния борд".
Икономистът съветва бъдещите финансови министри на България да следват закона за валутния брод и да действат сериозно срещу корупцията, която според него за поредна година остава основен проблем за страната.
"Връзките на българската мафия с политици, бюрократи и държавни структури обясняват защо политическата ви система винаги е в състояние на нестабилно равновесие. В най-добрия случай", коментира той.