Премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини вчера Европейския съюз, че бави нарочно преговорния процес с Турция, като променя правилата за присъединяване към съюза.
"Турция се умори "да чака пред вратите" на Европа, казва Ердоган в интервю за Ройтерс, дадено в деня, в който Европейската комисия критикува Анкара, че не извършва ключови реформи, сред които свободата на медиите и човешките права.
"Чакаме пред вратите на ЕС вече 50 години", изтъква Ердоган. Той подчертава, че гневът на Анкара нараства заради бавния ход на присъединителните преговори. "Откакто започна играта, правилата в нея се промениха", допълва турският премиер.
В интервюто той изтъква редовното оплакване на Анкара, че Турция е нечестно дискримирана по безпрецедентен за която и да е страна кандидатка начин.
Турция, която лежи в Европа и Азия, започна формално присъединителните преговори през 2005 г., но спорът с Кипър, както и съпротивата на някои европейски правителства да приемат огромната и сравнително бедна страна с преобладаващо мюсюлманско население забавиха преговорите почти до замразяване.
От общо 35 преговорни глави Турция е затворила едва една глава и е отворила други 13.
Докато 18 от оставащите глави са блокирани, Турция може да отвори едва три до края на годината.
"Чакам да видя какво ще се случи, след като отворим и тези три глави, и да видя какво ще реши после ЕС."
В годишния си доклад за напредъка на желаещите да се присъединят към ЕС за поредна година по отношение на Турция Европейската комисия подчерта, че страната не е успяла да нормализира отношенията си с Кипър, южната част на средиземноморския остров, която е част от ЕС.
Ердоган повтори отдавнашната позиция на Анкара, че страната ще отвори пристанищата и летищата си за трафик от Кипър, когато ЕС снеме ембаргото върху турския анклав в северната част на Кипър, който е признат като държава единствено от Турция.
Някои членки на ЕС, както и САЩ, казват, че еврочленството на Турция ще обърне трайно страната към Запада, а това ще помогне за изграждането на мост към мюсюлманския свят.
Франция и Германия, казват, че 75-милионната Турция, която граничи със Сирия, Иран и Ирак, е твърде различна в културно отношение с Европа и твърде бедна, за да се присъедини към ЕС.
След като преговорите за еврочленство се забавиха, Анкара засили връзките с близкоизточните страни, включително Иран, което породи опасения, че дългогодишният член на НАТО се обръща на Изток.
В интервюто Ердоган повтаря бележките на Анкара относно планираната от НАТО
противоракетна отбранителна система.
Той заявява, че ракетният чадър не трябва да се приема като защита срещу една-единствена и конкретна държава, с което дискретно намекна за Иран. Алиансът, който ще дискутира лансирания от САЩ противоракетен чадър на срещата в Лисабон на 19 и 20 ноември, заяви, че системата цели предпазването на страните членки от ракетно нападение от страна на Ислямската република и други "престъпни държави".
Ердоган коментира и технически въпроси, като това кой ще управлява системата и кой ще натиска бутона. Вашингтон се надява на подкрепа от страна на Анкара, с което да се избегнат по-нататъшните търкания между двете съюзнички.
Турция разгневи САЩ, когато гласува в ООН против санкциите срещу Иран.