Северна и Южна Корея си размениха днес артилерийски снаряди, след като изстрели при учение на Северна Корея в Жълто море попаднаха на територията на Южна Корея. Жителите на пет южнокорейски острова са били евакуирани заради напрежението.
Северна Корея обяви военно учение в седем области в Жълто море на границата между двете държави. КНДР е изстреляла около 500 снаряда за три часа, а стотина от тях са прескочили морската граница между двете държави. Южна Корея е отговорила с 300 снаряда, изстреляни в севернокорейски води.
Няма данни някоя от двете страни да е стреляла по определена мишена. Южнокорейското военно министерство пусна изявление, в което казва, че е отговорила на огъня в съответствие с протокола.
Двете Кореи
Споровете около западната морска граница между двете държави и преди са ставали арена на няколко кървави морски схватки между двете страни през последните години, като през 2010 г. Йонпьон беше атакуван от Северна Корея. Тогава Пхенян се аргументира с по-ранни военни тренировки на Южна Корея в спорните води.
Корейският полуостров технически е в условия на война, тъй като Корейската война от 1950 - 1953 г. завърши с примирие, а не с мирен договор.
Северна Корея редовно провежда тренировки в този район, но за днешните учения Южна Корея имаше учения предварително. Южна Корея от своя страна предупреди, че ще реагира в случай на паднали снаряди от нейната страна на границата.
Те разчетоха действията на Северна Корея като заплаха и опит за създаване на напрежение по границата в Жълто море и желание да превземат Корейския полуостров. "Фактът, че те ни изпратиха съобщение, показва враждебното им отношение", каза говорителят на южнокорейското военно министерство.
Опит за протест и притискане
В последните седмици Северна Корея увеличи заплашителната риторика и проведе серия от ракетни и балистични опити, които се приемат като акт на протест срещу обичайните военни тренитовки на Сеул и Вашингтон през пролетта.
Северна Корея интерпретира тези учения като репетиция за инвазия, докато Южна Корея и САЩ настояват, че целта е защитна. Около 28 500 американски войници са разположени в Южна Корея, за да възпре потенциално нападение от страна на Северна Корея.
Днешният инцидент е относително незначителен на фона на дългата история в напрежение и насилие между двете страни. Все пак властите в Сеул се притесняват, че недоволството на Северна Корея може да се разпали в нова вълна на военна риторика, с каквато си служеше страната миналата пролет.
Преди година Пхенян заплаши с ядрени удари САЩ и Южна Корея, след като двете държави осъдиха провеждането на трети ядрен тест от КНДР.
В неделя Пхенян заплаши с нов ядрен опит, но Сеул твърди, че няма признаци за предстояща детонация. Предполага се, че последните заплахи за израз на гнева и безсилието на Северна Корея заради слабото развитие на сближаването си с Южна Корея и САЩ. Заплахите за четвърти ядрен опит са начин да провокира страните, за да получи отстъпките, които желае.