Липсата на доверие между западните държави след разкриването на американските програми за глобален шпионаж може да навреди на борбата с тероризма. Около това становище се обединиха лидерите на страните от ЕС на среща в Брюксел, съобщи Би Би Си.
Тайното събиране на информация от страна на американските служби засенчи основният въпрос, който трябваше да се обсъжда на Европейския съвет - решаването на проблема с огромните количества нелегални имигранти, които се опитват да пресекат Средиземно море.
На 24 октомври британският в.Guardian публикува поредния секретен документ, предоставен от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън. Според него, Агенцията за национална сигурност (АНС) е подслушвала телефоните на 35 световни лидери.
Франция и Германия настояват за преговори със САЩ и „ново разбиране" до края на годината. По-рано американските служби бяха обвинени, че са слушали телефона на канцлера Ангела Меркел, както и разговорите на милиони френски потребители.
Освен двете страни, Испания също привика американския посланик за официално обяснение, след като се появи информация, че АНС е действала и на нейна територия.
Без доверие не може
В общото си изявление, лидерите лидерите посочват, че възникналите въпроси около дейностите на службите създават „дълбока загриженост" сред европейските граждани, като в същото време се посочва, че близките отношения между САЩ и Европа са от особена ценност.
„Лидерите поставиха акцент върху това, че събирането на разузнавателна информация е ключов елемент в борбата срещу тероризма. Липсата на доверие може да навреди на необходимата съвместна работа", се посочва в документа. Изявлението отчита исканията на Германия и Франция за преговори в областта на разузнаването и приканва и други страни да се включат в инициативата.
Френският президент Франсоа Оланд посочи, че целта на преговорите е „да се знае за миналото, да се изработи рамка за бъдещето и да се сложи край на безконтролното следене. Според наблюдатели, вероятно целта е сключване на споразумение, подобно на това, което САЩ имат с Великобритания, Австралия, Нова Зеландия и Канада от края на Втората световна война (т.нар Група на петте очи).
Британският премиер Дейвид Камерън призна, че страната му има „уникално партньорство" със САЩ по отношение на сигурността и допълни: „Разбирам какво искат другите и го подкрепям. Смятам, че президентът Обама е на същата позиция".
Германският канцлер Ангела Меркел призна, че не е запозната в детайли с Петте очи, но подчерта, че „се нуждаем нещо ясно и в духа на съюза". Тя сподели притеснението си от настоящата ситуация в телефонен разговор с американския държавен глава.
Според говорителя на Белия дом Джей Карни, Барак Обама е уверил Ангела Меркел, че телефонът й не се подслушва и няма да се подслушва в бъдеще. От думите му не стана ясно дали американски агенти са следили комуникацията на немския канцлер в миналото.