Expat Capital публикува анализ, в който прави прогноза за най-вероятните сценарии за конфигурациите в бъдещото Народно събрание и правителство след изборите на 5 октомври.
Какво да очакваме на изборите на 5 октомври?
Нашите прогнози за изборните резултати - виждаме 5 партии в парламента (вижте разпределението им в галерията).
Сценарий 1. Почти сигурен: ГЕРБ + който и да е друг
Днес няколко неща изглеждат сигурни:
* ГЕРБ ще спечели - отново. Интересно е да отбележим, че откакто партията ГЕРБ беше създадена преди 8 години, никога не е губила избори за национален парламент, европейски парламент или местна власт (агрегирано на национално ниво).
* БСП ще е втора, ДПС трета.
* Бойко Борисов ще е новият министър-председател. Той беше на тази позиция за почти пълен мандат в периода 2009-2013 г.
* ГЕРБ вероятно ще има нужда от 1-2 коалиционни партньора, за да сформира стабилно правителство.
Ключовите въпроси са колко партии ще преминат бариерата от 4% и кой е най-вероятно да се включи в коалицията.
За пръв път победителят може да сформира коалиция с почти всяка друга парламентарно представена партия:
* Най-логичният коалиционен партньор би бил Реформаторският блок. РБ е сформиран от 5 партии, предимно десни и реформаторски, както предполага и името. Подобно правителство с най-голяма вероятност може да прокара непопулярни, но необходими реформи. Все пак има опасност вътрешните противоречия в РБ и личните вражди между лидерите на ГЕРБ и на Реформаторския блок да направят такава коалиция трудна.
* Най-интересният въпрос е дали ще има формално или неформално споразумение между ГЕРБ и ДПС. Докато такава комбинация може да е непопулярна сред избирателите на ГЕРБ в дългосрочен план, тя може да създаде стабилно и донякъде реформаторско правителство. Все пак едва ли ще доведе до силно необходимия шок за настоящата политическа конюнктура.
* Другите малки партии са популистки, но без ясна идеология и програма. Всяка от тях може да осигури необходимите парламентарни гласове в подкрепа на правителство на ГЕРБ, със или без формално коалиционно споразумение.
* Последният важен въпрос е дали широка коалиция от ГЕРБ и БСП в немски стил е възможна. Смятаме, че не. Би била възможна, само ако всички други опции не са налице и се сформира странно правителство с цел да се избегнат предсрочни избори и по-голяма каша в страната.
Основен сценарий
Очакванията ни са за коалиция ГЕРБ-РБ в правителство, водено от Бойко Борисов. Всяка от останалите партии с изключение на БСП може също да подкрепя това правителство, със или без формална коалиция.
Сценарий 2. Много малко вероятен: всички без ГЕРБ
Отново, този вариант е много малко вероятен, но българската политика понякога води до неочаквани резултати, както през 2013 г.
Основната причина за падането на кабинета Орешарски беше разривът между БСП и ДПС след европейските избори през май 2014 г. След 10-годишен съюз с ДПС, БСП сега казва, че няма да повтори грешката и няма отново да се коалира с ДПС. Докато това не се промени отново. В Германия последните няколко десетилетия родиха коалиции между Германската социалдемократическа партия (SPD) и Свободната демократическа партия (FDP), Християндемократическия съюз (CDU) и FDP, както и между CDU и SPD.
Нека си представим парламент с 4 партии: ГЕРБ, БСП, ДПС и България без цензура. Подобен резултат не може да бъде изключен. Никоя партия няма пълно мнозинство. Какво правителство може да бъде сформирано?
* ГЕРБ + ДПС. Това попада в Сценарий 1.
* ГЕРБ + БСП. Това също попада в Сценарий 1.
* ГЕРБ + България без цензура. И това попада в Сценарий 1.
Всяко от гореизброените е нестабилен резултат от много проблеми. Ако никое от тях не проработи и ако Бойко Борисов не може или откаже да направи такова правителство, тогава идва комбинацията:
* БСП + ДПС + България без цензура
Възможна ли е? Смятаме, че е. Това е нашият Сценарий 2 с под 10% вероятност да се случи.
* Текстът е публикуван в бюлетина за икономически анализи, който се изготвя от Expat Capital. Основен автор на бюлетина е Николай Василев, управляващ партньор в компанията.