Южна Корея повиши нивото на тревога на въоръжените си сили, след като стана ясно, че КНДР съвсем скоро ще проведе пореден ракетен тест, съобщават световните агенции.
Отношенията между двете страни се изостриха през последните седмици, след като на комунистическата държава извърши ядрен опит и й бяха наложени санкции от ООН. Сега тя заплашва Южна Корея, Япония и американските бази в региона с атомно оръжие.
Според американски и корейски източници, поне една балистична ракета с радиус на действие от 3500 км. е заредена и подготвена за изстрелване. Междувременно, разследване установи, че КНДР стои зад мощна кибератака срещу банки и телевизии в Южна Корея.
3,2,1...
Агенция "Йонхап" съобщи, че Северна Корея е придвижила две ракети "Мусудан" на източния бряг. Военни източници коментираха пред агенцията, че може да бъде извършен и едновременен пуск на ракети "Скъд" и "Нодонг" заедно с тях.
Поради тази причина съвместните сили на САЩ и Южна Корея са повишили нивото на тревога и са засилили наблюдението на въздушното пространство. Полицията е засилила патрулите си в района на 770 ключови обекта, сред които посолства и станции на метрото. Японските сили за самоотбрана разгърнаха противоракетни установки даже в центъра на Токио.
Северна Корея вече не приема туристи на своя територия, но границата с Китай остава отворена. Пхенян предупреди чужденците в южната си съседка да се евакуират, тъй като не може да гарантира безопасността им при избухването на конфликт.
Изстрелването "може да стане всеки момент", заяви пред парламента външният министър на Южна корея Юн Бюнг-се. В близките дни КНДР ще има много поводи за пуска - първата годишнина на Ким Чен Ун начело на страната, 20-тата година откакто починалият му вече баща Ким Чен Ир оглави страната и рождената дата на първия севернокорейски лидер Ким Ир Сен.
"Мусудан" се появи за първи път на военен парад през 2010 г., но все още не е тествана. Въпреки това, има информация, че такива ракети са били продадени на Иран и ислямската държава ги е изпитала на своя територия. Ако и КНДР проведе изпитания, ще наруши резолюция на Съвета за сигурност на ООН от 2006 г., която забранява на страната пусковете на балистични ракети и ядрените опити.
Въпреки това, наблюдатели припомнят, че Пхенян и друг път е погазвал текстовете, особено при криза в отношенията с южния си съсед. Затова и изстрелването на "Мусудан" със сигурност ще е провокация, но без дългосрочен ефект, освен ако при изпитанията нещо не се обърка наистина сериозно.
Киберудар
Докато от двете страни на корейския полуостров се готвят за поредната провокация, властите в Сеул оповестиха, че разузнаването на КНДР стои зад мощната кибератака, която на 20 март парализира системите на банки и телевизии в страната.
"Събрахме много доказателства, за да стигнем до заключението, че Генералното разузнавателно бюро на Севера е водило атаката, която е била подготвяна в продължение на осем месеца", заяви говорителят на Корейската агенция за интернет сигурност.
Използваният зловреден код е бил изследван и чрез него експертите са стигнали до адресите на шест компютъра в Северна Корея. Те са били използвани 1590 пъти от хакерите.
Призиви за нормалност
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова Севера да се откаже от "провокативната реторика" и посочи, че кризата на полуострова може да излезе извън контрол. Южнокорейският външен министър Юн Бюнг-се помоли Китай и Русия да съдействат за намаляване на напрежението.
Преди дни руският президент Владимир Путин заяви, че при евентуален ядрен конфликт "Чернобил ще ни се стори детска приказка".
Ескалацията на конфликта на Корейския полуостров тревожи Русия, "защото сме съседи. И ако, не дай Боже, нещо стане, Чернобил (...) може да ни се стори просто детска приказка", каза Путин на обща пресконференция с канцлера на Германия Ангела Меркел.