Обама затвърди дружбата с Израел и подкрепи палестинска държава

Американският президент Барак Обама и израелският премиер Бенямин Нетаняху разиграха успешно сюжета за доброто ченге и лошото ченге по отношение на иранската ядрена програма.

Държавният глава на САЩ призова за повече дипломация, но и подкрепи правото на еврейската държава да се защити от евентуално нападение.

С посещението си Обама увери Нетаняху, че САЩ запазват ангажимента си към сигурността на Израел. И двамата лидери започнаха нови мандати, а в миналото са имали значителни разминавания в позициите. Бенямин Нетаняху даже официално беше обявил подкрепата си за конкурента на Обама - републиканецът Мит Ромни.

Сега те бяха единни в обвиненията срещу Иран, че тайно развива военна атомна програма. На съвместната пресконференция Обама призова за продължаване на дипломатическите усилия (в това число преговори и санкции) за принуждаването на Иран да се съобрази с международните разпоредби, които се отнасят до ядрените оръжия.

"Въпросът е дали властта в Иран ще се възползва от тази възможност", посочи Обама, но след това и допълни, че "всичко възможности" остават т.е. не е изключен военен удар по иранската ядрена инфраструктура. Американският държавен глава посочи, че Израел има право да се защитава, което на дипломатически език означава, че Вашингтон няма да спре Тел Авив, ако еврейската държава реши да ликвидира евентуална заплаха.

Със задоволство Нетаняху благодари на САЩ и Обама, след което заяви, че Израел някога е бил "безсилен", докато сега има "правото и възможността" да се бори с външните заплахи.

Според проучване на общественото мнение, повечето американци смятат Израел за съюзник, но няма единно мнение за това дали трябва да бъде подкрепен удар по Иран - по 49% са "за" и "против".

Двамата лидери посочиха, че имат относителната представа колко време остава, преди Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Въпреки това, Нетаняху посочи, че "червената линия", след която следва действие, може да дойде по-рано - в момента, в който Техеран успее да обогати достатъчно уран.

Обама и Нетаняху обявиха, че са започнали преговорите за продължаване на военното сътрудничество между САЩ и Израел за още 10 години. Сегашното споразумение изтича през 2017 г.

Палестинската тема

Ден след пристигането си, Барак Обама отлетя за Рамала, за да се срещне с палестинския лидер Махмуд Аббас.

САЩ държат на идеята за палестинска държава, която да е държава на палестинския народ и да съществува успоредно с еврейската държава Израел, каза в Рамала Обама. На обща пресконференция с палестинския президент Махмуд Абас, Обама призова палестинците да не се отказват от постигането на мир, "колкото и трудно да е това". 

Единственият път напред минава през воденето на преки израелско-палестински преговори, заяви американският президент. Той отбеляза, че не е изгубил надежда, че е възможно Израел и палестинците да се договорят за така нареченото "решение за две държави". Обама обаче не предложи как да се постигне това, отбелязва Ройтерс. 

Държавният глава на САЩ каза, че новият държавен секретар Джон Кери ще отдели много време и ще положи много усилия, за да се опита да намали различията между двете страни в конфликта, за да се върнат те отново към отдавна замрелите преки преговори. И допълни, че разговаряйки с израелския премиер Бенямин Нетаняху, му е казал, че не е конструктивно да се продължава с изграждането на израелски селища и че това "не е напредък към каузата на мира". 

От своя страна палестинският президент Махмуд Абас подчерта пред американския президент, че мирът с Израел не бива да бъде постиган чрез насилие, окупация, строеж на селища, арести или чрез отричане на правата на палестинските бежанци, предаде Асошиейтед прес.

Изказванията на Абас звучаха всъщност като изреждане на оплакванията на палестинците от Израел, обощава агенцията. Палестинският президент отново изтъкна желанието на палестинците да имат своя държава, която да обхваща Западния бряг, ивицата Газа и Източен Ерусалим - територии, които Израел завзе във войната от 1967 г. 

Оттогава Тел Авив е построил десетки селища на Западния бряг и в Източен Ерусалим, в които сега живеят 560 000 израелци. Откакто Обама стана президент, броят им се е увеличил с 60 000. 

На пресконференцията Барак Обама осъди изстрелването на две ракети по Израел от въоръжени групировка от Западния бряг. "Днес видяхме заплахата, която идва от Газа с изстрелването на ракети. Осъждаме това нарушение на важното примирие, което предпазва както израелците, така и палестинците," заяви американският президент. 

В Рамала американският президент обаче бе посрещнат и с протести. Около 150 палестинци скандираха антиамерикански лозунги и викаха, че искат оръжия, а не президентски посещения. Те посрещнаха президентския хеликоптер, размахвайки ръце във въздуха, сякаш искат да го прогонят, и обвиняваха Обама, че е на страната на Израел. "Искаме гранатомети, а не колаборация с ЦРУ", цитира Ройтерс лозунгите им. 

За разлика от топлото посрещане в Израел, палестинците бяха много по-хладни към Обама, очевидно ядосани от обещанието му за неизменна подкрепа за Израел и неколкократно декларираната готовност на САЩ да гарантира сигурността на Израел, предаде Ройтерс.

Сирия

Израелският министър на правосъдието Ципи Ливни заяви, че "е ясно", че в Сирия се използва химическо оръжие. Тя призна, че все още не е ясно дали режимът на президента Башар ал-Асад е наредил употребата му. Въпреки това, Ливни подчерта, че в случая става въпрос за пряка заплаха, тъй като отровните вещества може да попаднат в ръцете на групировката "Хизбулла" и тя след това да ги използва срещу Израел.

Барак Обама изрази "дълбок скептицизъм" по отношение на твърденията на Дамаск, че опозицията е употребила химическо оръжие срещу правителствените войски. Той по-рано заяви, че химическите оръжия биха "променили правилата на играта" в сирийския конфликт.

По думите му в момента службите събират информация за това дали Асад е използвал отровни вещества срещу собствения си народ. Обама все пак не каза какво ще се случи на сирийския режим, ако се докаже, че е посегнал към химическото оръжие.

В САЩ републиканците от много време притискат президента за по-мащабна намеса в конфликта - чрез военна помощ за опозицията и установяване на зона, забранена за полети. По подобен начин Вашингтон действа в Либия преди две години.

Новините

Най-четените