Без резултат приключиха опитите на американския президент Барак Обама чрез диалог с демократи и републиканци да намери изход от политическата и бюджетна криза, в която страната изпадна. За първи път от 17 години американските държавни служби спряха да работят.
След едночасовата среща, републиканският представител Джон Бейнър заяви, че Обама е отказал да преговаря. От своя страна, Нанси Пелоси и Хари Рейт от демократическата партия обвиниха републиканците, че се опитват да вземат за заложник държавния глава.
Докато стотици хиляди държавни служители за пореден ден бяха в неплатен отпуск заради липсата на съгласуван бюджет, лидерите на контролирания от демократите Сенат и републиканското мнозинство в Камарата на представителите си предложили символични отстъпки, които бързо били отхвърляни от отсрещната страна.
Редица големи компании, работещи по държавни поръчки, обявиха, че ако държавните агенции не заработят до седмица, ще се наложи да изпратят у дома хиляди свои служители.
„Дали съм вбесен? Аз съм абсолютно вбесен, защото това е абсолютно ненужно. Вбесен съм от идеята, че ако не кажа на 20 млн. души „Вие не можете да имате здравни осигуровки", тези хора няма да дадат на правителството да работи. Това е безотговорно", заяви Обама пред Си Ен Би Си.
Още от началото на бюджетните разногласия, републиканците се опитват да обвържат финансирането на държавните институции със законови мерки, които биха отложили лансираната от президента Обама здравна реформа.
Държавният глава и партията му не са склонни на отстъпки, а освен това гласуваното през 2010 г. задължително осигуряване вече е в сила и се продават различните пакети здравно обслужване, чрез които американската администрация отвори нови застрахователни пазари.
Стартът беше на 1 октомври, когато едновременно на пазарите в 50-те щата започнаха да се продават здравни осигуровки, с което милиони американци без такива получиха достъп до здравеопазване, каквато беше и обявената от Обама цел.
Това е най-амбициозната социална програма в САЩ от въвеждането на настоящата здравна система през 60-те години на 20 век.
"Президентът за пореден път повтори, че няма да преговаря. Единственото, което искаме, е дискусия и справедливост за хората на Америка в условията на здравната реформа", коментира Джон Бейнър по повод изостреното противопоставяне между демократи и републиканци.
Той засега поддържа твърда линия на поведение, макар по-умерените републиканци да са все по-разколебани за последиците от упорството. Представители на бизнеса коментираха, че ситуацията с американския бюджет може да се превърне в истинско бедствие.
По-голямата беда
Краткотрайно спиране на държавните агенции би намалило икономическия растеж на САЩ с 0.2%, според данни на "Голдман Сакс". Последната подобна ситуация през 1995 г. - 1996 г. струва на американските данъкоплатци 1.4 млрд. долара.
Международният ефект от бюджетната криза в САЩ за момента не е твърде голям, но много анализатори вече се питат дали републиканците няма да препънат правителството и по въпроса за тавана на дълга. Според Държавния резерв, ако не се гласува нов лимит, на 17 октомври САЩ ще останат без пари за пенсии, облигации и др.
"В ситуация, в която една фракция има желанието да фалира правителството, определено имаме проблем", коментира държавният глава пред топбанкери от Уолстрийт.
Някои демократи смятат, че в този случай Обама трябва еднолично да вдигне тавана на дълга. Подобен ход ще доведе до дългогодишни съдебни битки и както Белия дом, така и партийното ръководство за момента са твърдо против него.