Главният прокурор Сотир Цацаров видя „известна подготовка" за снощните сблъсъци пред парламента, но настоява, че протестът не трябва бъде опорочен заради тях.
След 8-часова блокада късно през нощта се стигна до бой между полицаи и протестиращи, мятане на павета и камъни, както и няколко разбити глави.
„Реалистичната оценка показва, че не това е обликът на протеста, обликът на протеста е нормален, протестиращ гражданин", изтъкна Цацаров.
Той разграничи „хора, които не се вписваха във формата на гражданския протест, и целяха провокации и насилие на всяка цена".
Работа на МВР е да разбере кой е внедрил провокаторите в протеста или дали има някаква организация въобще, коментира главният прокурор с уточнението, че в момента от силовото министерство в държавното обвинение няма нито един сигнал за тежко хулиганство.
„На МВР беше поставена задача да идентифицират хората, които правят провокации. Доклади с подробна информация все още нямаме", разкри той.
Лоша идея с белия автобус
Цацаров отчете като грешка тактиката депутати и министри да бъдат изведени с автобус снощи от блокирания парламент, тъй като така станали лесна мишена на агресорите.
„Не искам да изглеждам като специалист по полицейска тактика, но това не беше най-правилното тактическо решение. Това до известна степен провокира протестиращите - или поне усили настроенията на недоволство", коментира Цацаров.
„Начинът, по който бе направен опит да бъдат изведени хората от парламента, не ми изглежда най-добрият. Самият аз съм поискал да ми бъде разяснено кой е заповядал точно този тип извеждане", каза още Цацаров.
Без натиск
Цацаров отхвърли обвиненията, че прокуратурата прави политическа поръчка срещу ГЕРБ с разследването срещу Филип Златанов, бивш шеф на Комисията за борба с конфликт на интереси.
Неговото прословуто тефтерче, където нагледно е описано кой да се „удари" и каква е йерархията за тези „директиви" (ИФ>ЦЦ>ББ), бе представено на официална пресконференция на държавното обвинение.
След това Искра Фидосова подаде оставка, а президентът Росен Плевнелиев вписа „приятната изненада" (бел. р. - така от прокуратурата определиха открития "случайно" тефтер) в сценария за собственото си очерняне и изместване на общественото внимание от важните в момента въпроси, като сделката с пенсионен фонд „Доверие".
„Ако това е помощ в атаката срещу президента, това е сигурно помощ в атаката срещу кого Найден Зеленогорски, Емил Димитров, кмета на село Медковец и кого ли още не, който фигурира в това тефтерче", заяви Цацаров.
В момента се събират доказателства за това дали Филип Златанов е действал по собствена инициатива, както сам твърди или е действал по нечие разпореждане. Освен тефтера, има и други доказателства срещу него.
До 2-3 дни обвинителният акт на Цветан Цветанов по делото за отказа му да разпише СРС-та срещу бившия шеф на БОП във Велико Търново ще бъде внесен в съда.