Най-важните еврокомисари

Жан-Клод Юнкер обяви състава на новата Европейска комисия, в която България за първи път получава толкова висока позиция - зам.-председател в лицето на Кристалина Георгиева с ресор „Бюджет и човешки ресурси". Тя ще осигурява финансово измерение на политическите приоритети на Брюксел.

Георгиева, предпочетена заради работата й в Световната банка, ще управлява огромен финансов ресурс от 140 милиарда евро, неговото разпределение по структурните и инвестиционните фондове, които усвояват страните-членки.

Човешките ресурси също не са лека задача - в огромната европейска администрация, която надхвърля 25 000 чиновници, Георгиева ще има задачата да я оптимизира, както и да координира работата между екипите на останалите европейски комисари. Тя ще бъде надзорник на всички останали комисари.

Досега България имаше комисари по защитата на потребителите - Меглена Кунева, и реакция при кризи, международното сътрудничество и хуманитарната помощ - по време на първия мандат на Кристалина Георгиева.

Самата тя коментира, че е избрана заради нейната независимост. Георгиева бе личен фаворит на Юнкер, но загуби битката за върховен представител по външната дейност, който политическите преговори отредиха да получат социалистите - италианката Федерика Могерини, първи дипломат на Италия, сега ще е външен министър на ЕС.

Позицията й е ключова заради събитията в Украйна, която има голямо значение и за България в частност, но има и други ресори, които важни за страната ни.

Останалите заместници на Юнкер са словенката Аленка Братушек - "Енергиен съюз", латвиецът Валдис Домбровскис - "Евро и социалния диалог", естонецът Андерс Ансип - "Единен дигитален пазар" и финландецът Юрки Катайнен - "Заетост, растеж, инвестиции и конкурентноспособност".

Лондон, Париж и Берлин поделят най-важните икономически постове - Великобритания с Джонатан Хил, който ще отговаря за финансовата стабилност и услуги и капиталовите пазари, Франция с Пиер Московиси, който ще бъде еврокомисар по икономическата и валутната политика, Гюнтер Йотингер, избран да бъде еврокомисар по дигиталната икономика.

Бившият финландски премиер Юрки Катайнен ще бъде натоварен със заетостта и растежа, а латвиецът Валдис Домбровскис, привърженик на строгите бюджетни ограничения, ще координира политиката за еврото и социалния диалог.

Първи заместник-председател на новата ЕК е холандецът Франс Тимерманс, който получава многозначителния ресор "По-добра регулация, вътрешно институционални връзки, Право и Харта за за основни човешки права".

Шведката Сесилия Малмстрьом получава също силен силно апетитен ресор - търговията, който германският канцлер Ангела Меркел открито е желаела за своя кандидат Гюнтер Йотингер, който смени енергетиката с дигиталния пазар.

13от комисарите са от ЕНП, 8 социалисти, 5 либерали и 1 за европейските консерватори.

#1 Harry 11.09.2014 в 09:42:08

Кога българите ще разберат, че на еврокомисарите - министрите на ЕС, е забранено да отстояват и защитават интересите на страните, от които идват?! ЕС е новият СССР, и тогава и сега в него ни натикват насила едни и същи заговорници - задната олигархия, доминирана от еврейските лихвари. Не случайно не са министри, а комисари, също както в болшевишката хунта на Ленин.

#2 Borracho 11.09.2014 в 22:54:17

"Кристалина Георгиева ще управлява огромен финансов ресурс от 140 милиарда евро" Колкото онзи италиански капитан управляваше огромния пасажер Коста Конкордия Успех на Сталинка все пак, за съжаление и аз живея и работА в тая EU свинщина... За сега.

Новините

Най-четените