Американският Конгрес окончателно прие данъчните реформи за 2013-та, след като Камарата на представителите одобри с 257 срещу 167 гласа вдигането на подоходния данък за американците с годишен доход над 400 000 долара и семействата с приходи над 450 000 долара.
Така САЩ се спря на ръба на т.нар. „фискална пропаст", като при липса на споразумение щеше да има автоматично комбинация от вдигане на данъци и съкращаване на публични разходи, за която редица анализатори предупредиха, че ще тласне страната отново в рецесия.
Обама заяви в коментар след нощното гласуване, че така страната е станала по-справедлива.
Демократите на Обама поискаха прагът на данъчните увеличения да падне до доходи от 250 000 долара годишно, но републиканците не бяха съгласни. В следващите 2 месеца ще се водят преговори за намаляване на публичните разходи, като вероятно те ще засегнат военните програми.
В крайна сметка президентът остана доволен от постигнатия компромис, определяйки го като „още една стъпна към по-големите ни усилия да подсилим икономиката".
На 1 януари 2013г. изтече действието на данъчните облекчения от времето на президента Джордж Уокър Буш, което засяга доходите на всички групи от населението и на много компании.
Анализатори отбелязват, че това е важна победа за Обама, който бе преизбран с обещания за данъчни реформи и вдигане на данъците за богатите.