Банкерът Цветан Василев се предаде сам на полицията в Белград, където се намира от няколко седмици. Мажоритарният собственик на КТБ се е явил около 11:00 часа днес, придружен от адвокат, съобщи сръбското радио „Б-92". МВР засега не потвърждава, а агенция Ройтерс се позова на източници от сръбската полиция.
„Избрах най-лесното решение. Това казал мажоритарният собственик Цветан Василев при появата си в едно от полицейските управление на сръбската полиция в Нови Белград", заяви по-късно банкерът, цитиран от сръбската полиция и информационна агенция БЕТА.
Адвокатът на Цветан Василев - Константин Симеонов, не можа да потвърди информацията. Ако е вярно - не е било съгласувано с него, коментира той пред БНТ и призна, че преди седмица е имало такава идея.
На 12 септември Софийският градски съд отказа да уважи жалбата на Василев срещу задържането му. Тогава адвокатът Симеонов, заяви, че иска по-лека мярка за неотклонение, за да се върне Василев в България. Защитникът посочи, че клиентът му не се крие и работи за оздравяването на КТБ от Сърбия.
Към момента има постановление за 72-часов арест на Василев, който до момента не беше осъществен, въпреки обявяването му за издирване от Интерпол. Оказа се, че сръбското вътрешно министерство е получило искането за арест на 15 септември. След като това е станало, Василев е решил да се предаде доброволно.
Връщането на Василев в България - между 18 и 40 дни
Наблюдаващият прокурор по делото "КТБ" Иван Гешев обясни, че са нужни между 18 и 40 дни, за да бъде екстрадиран Цветан Василев в България. Още се чака официално съобщение от сръбските власти, че издирваното лице е установено.
„Първоначалният срок, който ще получи българската страна, след като то пристигне, е 18 дни, за да предостави събраните срещу Цветан Василев данни, които да убедят сръбските власти, че той трябва да бъде екстрадиран в България. Има възможност обаче този срок да бъде удължен до 40 дни. При всички положения, независимо от това, че Цветан Василев сам се е предал, фактът, че през тази процедура трябва да мине е налице", обясни Гешев пред БНР.
Слуховете, че Цветан Василев се намира в Белград бяха потвърдени в сръбската преса на 10 септември. Преди десет дни банкерът е засечен в град Парачин, в Сръбската фабрика за стъкло, чийто собственик е той.
Белградският вестник „Блиц" цитира работници, които твърдят, че са били изненадани, когато шефът им се е появил в фабриката, след като чули, че още през юни той е избягал от България в Австрия.
В края на юли прокуратурата обвини Цветан Василев за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Началното му обвинение е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19 юни 2014 г. умишлено е склонил главния касиер на КТБ Маргарита Петрова и изпълнителния директор Орлин Русев да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева.
Цветан Гунев остава в БНБ
Междувременно Софийският градски съд отказа да уважи искането на прокуратурата за отстраняване от длъжност на подуправителя и ръководител на управление "Банков надзор" Цветан Гунев. СГС взе решението си днес след неколкочасово заседание.
Подуправителят на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" Цветан Гунев е обвиняем за престъпление по служба от 16.06.2014 г., като му беше взета мярка за неотклонение "подписка". От прокуратурата съобщиха тогава, че той е обвинен в бездействие по служба - за това, че не е приложил надзорни мерки спрямо КТБ АД за нарушения и нередности в дейността й.
Когато му бе повдигнато обвинение, Гунев излезе в отпуск.