Уорлик: Не съм отзован. Тръгвам си

Посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик отрече да е отзован, но потвърди, че напуска България. Това стана ясно от интервюто му тази сутрин по Нова телевизия.

Той категорично отрече причината за неговото оттегляне да е неговата некомпетентност, а нормална процедура, която е в реда на нещата.

Мандатът на американските посланици е тригодишен. Джеймс Уорлик беше изслушан от Държавния департамент през есента на 2009-а, а връчи акретивните си писма през януари 2010 г.

"Нямам насрочена дата, в която да си тръгна от България, нито пък са ме отзовали преждевременно за нещо, което съм направил. Това е просто нормален процес. Назначаването на посланик на САЩ е дълъг процес", заяви Уорлик.

"Ако съм тук две години и девет месеца, това е стандартно. Ако съм тук три години и три месеца, това пак е стандартно", подчерта Уорлик. „Ще си тръгна, когато ще си тръгна, но искам да подчертая, че става дума за стандартна процедура", каза още Уорлик.

На въпрос дали е защитавал добре американските интереси в България, Уорлик заяви: "Разбира се, че се надявам да съм се справил добре".

По повод на това, че си тръгва, защото не е успял да убеди страната ни да започнат сондажите за добив на шистов газ, посланикът на САЩ каза: "Това не е никаква причина аз да си тръгвам. Това трябва да бъде решено от българите, а не аз да ви убеждавам за нещо. Ако България реши по каквато и да е причина, че не иска да разработва шистов газ, това за нас не е проблем".

Конкретната дата на заминаване на Уорлик зависи кога ще приключи поредицата от срещи и изслушвания на бъдещия посланик Марси Райс. Освен това в САЩ предстоят президентски избори през ноември и не се знае колко време ще отнеме цялата процедура, подчерта Уорлик.

В статия в днешния брой на в. "Труд" - "Да си гей не те прави по-малко човек", посланикът засяга темата за гей парада.  Той анализира прага на толерантност, който има обществото в България към различните. "Прайд парадът в София привлича най-различни хора - както гей, така и хетеросексуални - които участват в шествието, за да покажат твърдата си решимост за изграждането на една по-силна и напредничава държава; на една България, която цени приноса на всички свои граждани независимо от сексуалната им ориентация.

Прайд е нещо важно, защото утвърждава схващането, че да бъдеш различен е нещо нормално и приемливо, а не нещо срамно, което да бъде скривано", отбелязва Уорлик.

По думите на американския посланик повечето гей двойки в България "прекарват живота си на тъмно". "Прайд е денят, в който те чуват, че е нормално да бъдеш гей, нормално е да бъдеш такъв, какъвто си, и че трудности съществуват, но нещата се променят към по-добро", завършва статията на Джеймс Уорлик.

Новините

Най-четените