Държавните заплати - равнис по министъра

Заплатите на чиновниците не трябва да превишават заплатата на министъра. Това е разпоредил премиерът Бойко Борисов на днешното заседание на Министерския съвет, което отново не е взело решение за пакета антикризисни мерки. Както стана ясно, неговата заплата е около 3300 лева. До края на деня всяко министерство и държавно ведомство трябва да представи списък на чиновниците си, които получават повече от министъра.

За заплатите в МВР, МО и ДАНС ще има отделно постановление. За лекарите в държавните болници се определя таван на заплатата от 3500 лева, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Мярката ще засегне малко хора в държавните болници, където отделни лекари получават много високи възнаграждения - до 20 000 лева.

Ведомствата ще трябва да съкратят разходите с 10%, като всяко ще решава само за себе си дали да реже хора или възнаграждения. На практика минималните и максимални заплати на чиновниците се замразяват на ниво 2009 г.

Здравният министър Божидар Нанев каза, че е поискал справка и според нея най-високите заплати са между 15 000- 20 00 лева. Такива възнаграждения са получавани в болници като „Св. Екатерина". „Св. Георги" в Пловдив и други университетски болници, където има инвазивна кардиология. Мярката се налага заради "несправедливите вътрешни правила", по които болниците определят възнагражденията, каза Нанев. Диспропорцията идвала от различните цени на клиничните пътеки.

Българският лекарски съюз се обяви срещу лимита, тъй като е непрофесионален подход.

Антикризисните мерки продължават да се обсъждат в рамките на Националния съвет за тристрано сътрудничество. Премиерът и финансовият министър присъстваха само час днес в МС, тъй като  пътуват за Брюксел за участието в срещата на ЕС на върха. Там пък ще стане ясно дали общността ще подпомогне почти банкрутиралата Гърция, или ще я остави да търси финансиране извън ЕС.

Решението за заплатите на държавните служители е на практика единствената реална мярка АнтиКриза, приета днес. Според министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в неговото министерство има хора, които - заради участия в работни групи и др., получават по-високи заплати от неговата, която е 2800 лева. Когато всички страдат, всички трябва да страдат, коментира Трайков, който не обели и дума за цените на природния газ, чието повишение се иска от държавната "Булгаргаз".

Когато сме готови с мерките, ще ги обсъдим с партньорите и ще ги обявим, заяви премиерът Бойко Борисов тази сутрин. Ефектът от тях трябва да осигури 1.5 млрд. лева заради дефицита в хазната. Съгласие по най-важните от тях обаче липсва.

Синдикатите смятат, че ДДС не трябва да се увеличава от 20 на 22%, а цените на ток, парно и вода трябва да се замразят до края на годината. Работодателските организации пък предлагат данъчна амнистия на незаконни капитали и бранят тезата, че ако няма накъде, по-добре да се вдигне ДДС, отколкото да падне плоския данък. На данъчната амнистия обаче от екипа на Борисов не гледат с добро око.

Сред предложенията АнтиКриза са още продажбата на НДК през Българската фондова борса и на софийската топлофикация. Министърът на културата Вежди Рашидов обаче се обяви срещу приватизация на Националния дворец на културата. НДК не ползва пари от бюджета от април 1991 г., а се самоиздържа, каза днес шефът му Христо Друмев.  

Мерките се обсъждат на фона на засега малобройни и слаби протести срещу цените на монополите и срещу Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Там дефилирахе вчера работници от "Радомир метал" със знамена - срещу увеличението на цената на природния газ. Днес щафетата на протеста поеха ВМРО, които събраха над стотина пенсионери пред ДКЕВР. Те пък струпаха няколко стари електромера пред сградата.

В ДКЕВР пък смятат, че ако цените на природния газ не се увеличат сега, това трябва да се направи по-късно. Държавната "Булгаргаз" иска ръст с близо 26%, а ДКЕВР - около 15 на сто. Предстоят с експерти от Българския енергиен холдинг за приходите, които няма как да получи "Булгаргаз". 

Все още не е ясно с колко могат да бъдат намалени разходите на министерствата след вчерашната спешна среща на министрите при вицепремиера Цветан Цветанов. Това съобщи самият Цветанов днес.  Съкращения в щаба на отбраната не се предвиждат, тъй като м.г. там имало 20% съкращения, обясни военният министър Аню Ангелов.

В същото време Министерството на отбраната трябва да изплати 696.8 млн. лева по сключени договори от предишното правителство, без по тях да е осигурено финансиране, съобщи електронното издание Mediapool. Най-големите пера от дължимите средства са по контрактите за модернизацията на въоръжените сили, за купуване на жилища и строителство. Непокрити сметки има и за закупуването на препарати за чистене на басейни, яхтени круизи, туристически услуги и други.

Антикризисните мерки - дело на министъра на финансите Симеон Дянков, предвиждат да се намалят заплатите в институциите, които не са постигнали заложената още през 2009 г. цел да съкратят персонала с 15%.

Новините

Най-четените