Брюксел с ултиматум към Румъния

Европейската комисия е поставила конкретни искания на вчерашната среща в Брюксел на председателя на институцията Жозе Мануел Барозу с премиера на Румъния Виктор Понта. Това съобщиха източници от Брюксел, пожелали анонимност, предаде БТА. В ЕС са обезпокоени от потъпкването на върховенството на закона, което румънските власти извършват.

По същото време там беше привикан и българският премиер Бойко Борисов.

Двамата министър-председатели са били по едно също време в "столицата" на ЕС заради очаквания на 18 юли доклад, който ЕК ще огласи по мониторинга върху правосъдието и вътрешния ред.

Преди това румънският парламент, доминиран от управляващите леви, освободи десния президент Траян Бъсеску и назначи на негово място председателят на горната камара на парламента Крин Антонеску.

Конституционният съд отсъди, че правителството на премиера социалдемократ Виктор Понта е действало според закона, когато суспендира правомощията на Бъсеску на 6 юли. Съдът обаче добави няколко реда към текста за референдум за импийчмънт, който вече ще е валиден само ако избирателната активност е повече от 50%.

Междувременно при визитата си в Брюксел премиерът Понта е поел устен ангажимент да предприеме незабавно всички мерки, които зависят пряко от него и е помолил за време за онези стъпки, които следва да бъдат подкрепени на по-широка основа. Очаква се днес Понта да изпрати писмо до Брюксел, в което да увери в официална форма, че ще изпълни искания на Еврокомисията.

Лидерите на Европейския съюз са настояли за преразглеждане на спешно приетите правителствени постановления, свързани с правилата за организиране на референдуми и за работата на Конституционния съд.

Еврокомисията е поискала от румънските власти да спрат да използват медиите за манипулация на общественото мнение, да бъде оттеглен румънският евродепутат, уличен преди година в корупция, както и да бъде отстранен министър, публични информации за когото сриват доверието в цялото правителство.

Брюксел ще уважи единствено решението на Конституционния съд в Букурещ за резултатите от предстоящия в края на месеца референдум, който трябва да се произнесе по отстраняването на президента. Очаква се съдът да постанови решение в деня след референдума. Понта е поел ангажимент да се съобрази с решението на Конституционния съд.

Източниците посочиха, че единствено председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой ще прецени кого да покани на следващото заседание на държавните и правителствените ръководители от ЕС през октомври - Понта или Бъсеску.

Брюксел настоява също група партии да определят номинациите за главен прокурор, ръководител на антикорупционната комисия и за омбудсман на Румъния.

Засега не се разглеждат възможности за оказване на икономически натиск срещу Букурещ, но не се изключва нищо в бъдеще, коментираха запознати с вчерашните разговори. Дотук не откриваме повод за предприемането на наказателни процедури, става дума за спазването на конституцията в Румъния, добавиха те.

По повод предстоящото представяне на доклада по механизма за сътрудничество и оценка на 18 юли от Еврокомисията посочиха, че със сигурност документът ще засяга тези въпроси във възможно най-голяма дълбочина.

Какво се случи

Социаллибералният съюз на Понта дойде на власт без избори през май. Провалът на две поредни дясноцентристки правителства на либералдемократите, както и вълна от отцепвания на десни депутати, го издигна на власт. Наскоро той беше уличен в плагиатство на докторската си дисертация.

През ноември в Румъния са насрочени парламентарни избори.

Първите стъпки на правителството на Понта обаче предизвикват безпокойство в Берлин, Брюксел и Вашингтон.

"Притеснени сме от скоростта и последствията на решенията, взети през последните няколко седмици", заяви говорителят на ЕС Пия Ахренхилде. През юни кабинетът на Понта смени председателите на двете палати на парламента, омбудсмана и други важни фигури в държавата със свои доверени хора. Правителството също така започна фронтална атака срещу президента Бъсеску и Конституционния съд.

Понта също така подписа 40 извънредни наредби за първите два месеца, откакто е на власт.

"Федералният канцлер смята за неприемливо една държава от ЕС да нарушава фундаменталните принципи на върховенството на закона", заяви говорителят на Ангела Меркел Щефан Сайберт, след като германският лидер говори с Бъсеску преди дни.

#1 Бобо 13.07.2012 в 18:45:50

Се траяска Румъняска! Всъщност Румъния показваше своя характер и на СССР! Ма, лесно го забраихме! Сега ше го покаже и на ефросъюзо! Не случайно Румънията е била себедостатъчна през годините. Сега с Чайна на върот съвсем ше докажат на европарадо че са нация! Нема да се учуда ако са пръвите напуснали разпадащио се союз, а не гръцките "момчетии"! Между другото в Румъняска е плъно со жълтури. А бе со прости думи они доказаа че са нация, ние , не! Нека союза да им дава и на тех паре сега. Ние че почекаме! Това го моеме , перфектно!

Новините

Най-четените