Денят накратко: Исландия прави убежище за сайтове-дисиденти

*Парламентът на Исландия одобри законопроект, който предвижда създаване на "убежище" за сайтове, които публикуват секретна и компрометираща информация, получена от анонимни източници. Целта е да се укрепи свободата на изразяване на мнения и информиране в интернет, както и да се осигури надеждна защита на източниците на информация.

От тази възможност ще се възползват сайтове като Wikileaks, който публикува секретна информация със свободен достъп. Подобен закон има и в Швеция, където се смята за престъпление разкриването на информаторите на журналистите. В България също журналистите по закон не са длъжни да разкриват източниците си на информация. Според анализатори банковата криза е мотивирала Исландия да въведе този закон - именно липсата на публичност и натискът върху медиите са довели до огромни загуби на банките в страната, смятат те.

*Държавната руска компания "Газпром" започна да намалява доставките на газ за Беларус, изпълнявайки нареждането на руския президент Дмитрий Медведев. Беларус не плати дълга си от около 200 млн. долара за руско синьо гориво и сега всеки ден ще получава с 15 % по-малко газ от нормалните количества. Ако проблемът не бъде уреден, ограниченията ще достигнат до 85%.

Според действащия договор за доставка на природен газ за Беларус "Газпром" има право да намали количествата на доставките пропорционално на натрупания дълг. Дългът се натрупа след като от началото на 2010-а Минск реши едностранно да плаща за руския газ по миналогодишната цена от $150 за 1000 куб. м, а не по днешната от близо 185 долара.

Според експерти сюжетът с газа е част от по-голяма игра. BBC цитира представител на беларуската газова компания "Белтрансгаз", според когото "Газпром" дължи пари за транзита на газ и тълкува думите му като намек за възможно ограничаване на транзита на руския газ през Беларус. Оттам преминават около 1/5 от руските доставки в ЕС.

*Президентът Георги Първанов връчи днес почетния знак на държавния глава на председателя на Търговско-промишлената палата на Русия и бивш руски премиер акад. Евгений Примаков. Почетният знак се връчва за "забележителни постижения в областта на науката, публицистиката и международната политика и за големи заслуги и принос за развитието на приятелските отношения между двете страни". По време на визитата си у нас Примаков, който е бил и ръководител на Първо главно управление на КГБ, ще представи в присъствието на Първанов и книгата си "Светът без Русия?".

Първанов обясни, че в нея е "много добре обосновано защо светът не може без Русия, защо страни като България би трябвало да имат една активна политика, основана на принципите на равноправието и взаимния интерес".

*В Благоевград пък премиерът Бойко Борисов отказа на Светлана Шаренкова да се качи на сцената в Благоевград, за да получи от нея медал, съобщи "24 часа". Премиерът, който иначе седнал на концерта на групата ЛЮБЕ в Благоевград до шефката на форума "България-Русия", видимо се подразни от отличието, коментира изданието. Шаренкова е направила 20 000 юбилейни медала в чест на 65 г. от Великата отечествена война и освобождението на Европа от фашизма. Един от тях бил лично за Борисов. Той обаче изненадващо не се помръдна от стола си и Шаренкова помоли шефа на ГЕРБ в Благоевград Хаджигаев да го направи по партийна линия.

*Президентът Георги Първанов подписа указа за обнародването на Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията. В края на май той го върна заради орязването на членовете на СЕМ от девет на пет.  След промените трима от състава на регулатора ще се избират от Народното събрание вместо пет, както досега. Вместо четирима, вече двама членове на съвета ще се назначават от президента. На 22 юни ще бъде изтеглен жребият кои от тримата членове от президентската квота в СЕМ - Анюта Асенова, Георги Стоименов и Милен Вълков, ще останат в регулатора. Четвъртият - Бойко Кулински, който кара втори последователен мандат, напуска, тъй като законът вече забранява два последователни мандата. От СЕМ си тръгват и Мария Стефанова и Маргарита Пешева.

*Израелски изследователи създадоха софтуер, който идентифицира депресирани блогъри. Програмата сканира ключови думи и изрази, описания и метафори, които разкриват психическото и емоционалното състояние на автора. Изследователите от проекта на проф. Яир Нойман от университета "Бен Гурион" са "претърсили" над 1000 лични блога на американци през 2004 г. с тяхното съгласие.

Сред класическите признаци на депресията са думи като "черен" и "спя". Програмата можела да разпознава и влюбеността и желанието за отмъщение. Диагнозите на 100-те най-депресирани и 100-те най-малко потиснати блогъри до голяма степен (80%) съвпадали с оценката на психолози, базирана на прочетеното от специалистите в постингите.

*Холандците и испанците са най-големи привърженици на нудизма, сочи изследване на ciao.es, което проучва традициите, навиците и тенденциите на традиционните ваканционни дестинации в Германия, Англия, Франция, Испания и Италия.

Според изследването като цяло европейците не харесват нудистките плажове. В Холандия обаче 50% от населението ги посещава, а почти толкова са и испанците, които казват, че вече са опитали нудизма - 45%.

Най-консервативни са британците - 36% от тях категорично твърдят, че не са ходили на нудистки плаж и нямат и намерение. За идеята "гол до кръста" 75% от шведките вдигат две ръце в сравнение с 52% от испанките. Само 30% от най-големите привърженици на нудизма - холандците, са толерантни към полуголите хора на плажа. 

Новините

Най-четените