Президентът смята служебния кабинет за крайно решение

Президентът Росен Плевнелиев пропусна призивите за свикване на Велико Народно събрание и обяви бърз курс към съставяне на правителство и назначаване на избори във възможно най-кратък срок.

По думите му служебното правителство е крайно решение. Според него, макар и настоящият парламент до голяма степен е изчерпал възможностите си, все пак има надежда, че може да бъде съставено правителство, а парламентът да продължи да работи.

"Ако наистина всички възможности са изчерпани и българският политически елит не може да постигне обединение и не може да поеме отговорност с оглед на ситуацията, аз ще изпълня конституционното си задължение за съставяне на служебно правителство, бързо и отговорно. България се нуждае от стабилност, от работещи институции с ясен мандат.

Задачите, които ще възложа на служебното правителство, ще бъдат обявени предварително. Най-важната от тях е да се гарантира провеждането на предстоящите парламентарни избори по един демократичен начин. Поемам ангажимент към служебното правителство да заработи Обществен съвет, в който да участват легитимни представители на протестиращите граждани, синдикати, работодатели и други граждански организации", каза още президентът.

"Сметките за ток не зависят от Конституцията, а от правилни или погрешни решения в икономиката", обяви президентът, според когото сериозна промяна в политическия модел, каквато е ВНС, трябва да се направи с много ясно разписани цели.

Лидерите на протеста срещу монополите и високите сметки за ток вчера обявиха, че искат разпускане на парламента, свикване на Велико Народно събрание и нов основен закон за страната. В противен случай ще дойде ново правителство, което просто ще запази статуквото, опасяват се те.

Плевнелиев обаче смята, че свикването на ВНС би било прибързан ход, който може да засили кризата и дори да застраши мира в държавата.

Утре президентът свиква партийните лидери на консултации за съставяне на правителство, за да няма никакво съмнение за тайни и задкулисни договорки. До момента нито една от големите парламентарно представени партии не желае да носи отговорността за управлението на страната в оставащите 5 месеца до края на редовния мандат.

Единствено лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви, че е готов, както и лидерът на РЗС Яне Янев, но пък РЗС не разполага с парламентарна група.

"Политически отговорната позиция беше правителството на ГЕРБ да довърши мандата си", коментира държавният глава, който също призна, че е бил изненадан от оставката.

"Реалното увеличение на доходите, активните политики срещу бедността за премахване на монополите, могат да се водят само от едно легитимно, избрано от народа правителство. Ако политическите партии върнат мандата, предсрочните избори трябва да бъдат организирани на най-ранната възможна дата", настоя Плевнелиев.

Правителството си тръгва, но проблемите остават. Служебното правителство не може да извърши радикални промени, защото разполага с ограничен мандат и не може да променя закони. Най-важното е следващите избори да бъдат проведени честно, изтъкна Плевлениев.

#6 aryan 22.02.2013 в 01:29:12

peta_wawa,и на мен ми харесва идеята за хармония с природата,какъвто е света на сините раирани човекоподобни,но тук е българската действителност и исканията ти са неизпълними.Като не искаш да гледаш престъпните мутри на старите политици в парламента,те ще си поставят изучените отрочета по чужбина на техните места и пак ще режисират грозният и дрипав театър. В тази част на Европа аристокрацията е унищожена безвъзвратно през вековете и затова всичките ни пишман - политици нямат елементарна визия и стратегия за държавност(генетично не им е заложено),като си остават посредствени селяци и васали,и единственото им израстване е в материалното състояние на семействата им.На запад от балканския кенеф,управляващата каста се е запазила във вековете,реформирала се е и цивилизовала населението в тези страни ,които в момента са на челните места по стандарт на живот,свобода на словото и спазване на човешките права. Големия проблем е ,че тия развити общества имат нуждата от слуги и природни ресурси ,а Балканския полуостров си е добър инкубатор на роби от времето на древния Рим.Ако трябва да се сърдиш много на някой ,то това е Борис I ,първия голям гробокопач на българите.

#8 aryan 22.02.2013 в 02:48:13

Не мисля пораженски ,а смених обществото в което живея с 2000 км на запад от родния ми дом.И точно тук ,като опознах нормалните цивилизовани хора ,разбрах цената на политическата стабилност - морал и ред (забравени понятия в България).Поколения наред трябва да се възпитават в коректност,чест,етика за да има резултати в политическия , икономическия и духовен ръст на определена държава.Виж какво направи Папата,само достоен човек е готов на такава стъпка, а онова ченге от КГБ Максим след 40 години мижаво управление си умря ,без да остави ясна посока за развитието на българската православна църква,че и светец може да го направят.А в Германия и за най -малкото съмнение в корупция се подават оставки от министри, президенти или каквито и да е политици. Къде са можещите управляващи?Къде са коректните политици?Къде са водачите на нацията?Къде е духовенството?

Новините

Най-четените