Премиерът Бойко Борисов отново обяви днес как либийският лидер Кадафи е изрекетирал България за спасението на българските медици.
"Продължавам да твърдя, че такъв рекет, какъвто Либия и лично Кадафи направи с българските медици, няма в 21 век. "Спасяването" им струва на България над $130 млн., които буквално Кадафи ни ги открадна". Това заяви Борисов пред БиТиВи по случая със смъртните присъди на медиците ни след СПИН процеса в Либия.
След което премиерът продължи по темата за спасението на българите, които още са в обзетата от размирици Либия. Използваме всяка възможност за извеждането на всеки човек от Либия - независимо дали става въпрос за българи или чужденци, каза Борисов. По думите му действията на българската държава са били високо оценени на европейско и световно ниво.
Еврокомисарят за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева завяи днес, че България е проявила изключителна дисциплина и много добра организация за извеждането на българите, както и на други хора, които са имали нужда спешно да напуснат Либия. Нашето правителство заслужава голяма благодарност, отбеляза тя.
По думите на премиера по въпроса работят министър, двама заместник-министри и поне 30 човека щаб около тях. "Просто спасяваме хората... Правим всичко възможно да си ги изведем". Според него ситуацията там ще стане още по-сложна, след като медицинските лица, които са главно чужденци, напуснат страната.
По повод неколкочасовото уволнение на шефа на "Техноекспортстрой" Емил Коцев (брат на Бойко Коцев - шеф на постоянното представителство на България в ЕС и бивш заместник-министър на МВР - бел.р.)и последвалото му връщане на поста, Борисов заяви, че проблемът е възникнал от това, че едната фирма е докладвала на Николай Младенов, а другата на Росен Плевнелиев.
"Хубавото е, че и двете страни са се престарали, за да докарат повече хора. Коцев обясни желанието му да прибере хората и затова го върнах", обясни премиерът. Той отрече да е бил дезинформиран за развитието на конкретната ситуация.
Кадафи призова за нефтени диверсии
Междувременно либийският лидер Муамар Кадафи е пристъпил към изпълнение на заканите си за изваждане от строя на петролните обекти в страната, съобщи тв каналът "Ал Арабия".
Кадафи е разпоредил на специалното подразделение "Ам Муатасам" да извърши диверсии срещу нефтените предприятия и петролопроводите в страната.
По данни на "Ал Арабия" в районите, които остават под контрола на Кадафи, понастоящем текат масови разстрели на военни, отказващи да се подчинят на заповедите за диверсии и смазване на народния бунт.
Репресиите накараха редица арабски и берберски племена, сред които и туарегите, да оттеглят поддръжката си от Кадафи. Сред тях е и група старейшини от клана Казазаф, към който принадлежи и семейството на диктатора.
От Кадафи се отрече и племето тархун, към което принадлежат около две трети от жителите на столицата Триполи.
Вождовете на най-голямата в Либия племенна конфедерация пък призоваха Кадафи да "отстъпи властта и напусне страната".
Един от синовете на Кадафи - Саади Кадафи, заяви пред британския "Файненшъл таймс", че "ще е необходима нова кръв, която да поеме прекия контрол (върху управлението) и да въведе реформи", но баща му ще има важна роля, какъвто и нов режим да дойде на власт.
"Моят баща ще остане като Големия баща, който съветва", заяви Саади Кадафи. Той съобщи, че брат му Сейф ал Ислам работи върху нова конституция и ще направи скоро изявление.
Според него близо 85% от Либия е "много спокойна и много сигурна". Той прогнозира още, че режимът ще си върне контрола върху Източна Либия, "рано или късно".
В същото време обаче BBC съобщи, че Кадафи контролира съвсем малка част от Източна Либия. Демонстранти от Бенгази се въоръжават с оръжие, плячкосано от армията, и тя заедно с полицията и могат да се присъединят в "битката за Триполи". Според различни източници антиправителствените сили вече са поели и контрола върху Мисрата, който е най-големият град в западната част на страната.
Столицата Триполи се очертава като последна крепост на диктатора, като се контролира от тежко въоръжени сили, лоялни на Кадафи, а в покрайнините са разположени и танкове.
Eвропа се готви за бежанска вълна от Либия
Европа вече се готви за бежански вълни от Либия, каза по БНР днес еврокомисарят Кристалина Георгиева. Тя определи като реална възможността за сериозен бежански натиск към Турция, а оттам - и към България:
"Това е реален сценарий... Ние трябва да работим много близко с турското правителство и също така да сме готови за това как нашата страна ще може да реагира. Подготовката за Шенген, влизането в Шенген е не само чест, то е и отговорност - доколко сме готови? Особено в тази променила се ситуация в арабския свят.
По повод разговорите за Либия в Европейската комисия Кристалина Георгиева каза, че след последните събития там вече е налице втвърдяване на позицията към Кадафи и неговия режим:
"Абсолютно категорично сме на мнение, че това, което става в Либия е абсолютно недопустимо. Ние нямаме тема на разговор с Кадафи, когато срещу невинни хора се стреля. Ние всички бяхме единни, че ситуацията в Либия в последните часове се промени и изисква изключителна твърдост в международната общност, за да можем да покажем една твърда позиция, да помогнем на хората, които в момента са в ръцете на безотговорно управление".
Готовността на Европа за бежански натиск от Северна Африка се очаква да бъде основна тема на предстоящия днес в Брюксел Съвет на министрите на вътрешните работи. В дневния му ред е и въпросът за присъединяването на България и Румъния към Шенген, не се предвижда обаче дискусия за дати и срокове.