Изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Йордан Георгиев е освободен от поста си в петък късно вечерта, съобщава в. "Труд", позовавайки се на източници от дружеството.
Според тях бившият енергиен министър Трайчо Трайков е бил много близък с Георгиев, което предизвестило освобождаването му. Думите им потвърдиха и депутати от управляващата партия. Потърсени за коментар от пресцентъра на икономическото министерство нито са потвърдили, нито отрекли информацията.
Трайков напусна поста министър на икономиката, енергетиката и туризма преди седмица, след фиаското в Катар, което властта се опита да представи като успех на едни министри и неуспех -а на други. Визитата в Катар се оказа формален повод, а причините за освобождаването на Трайков - по-дълбоки. С последните изявления на премиера Бойко Борисов, че бил заложил "капани" на наследника си Делян Добрев стана ясно едно: между двамата е имало непреодолими различия.
Атаките към Георгиев пък започнаха преди месец, когато излезе наяве, че е австрийски гражданин. Политици го заподозряха, че той няма да защитава българските национални интереси. Тогава Трайков обяви, че Георгиев е запазил и българското си гражданство.
Добрев освобождава от борда на АЕЦ "Козлодуй" досегашния председател Милена Ценова, която беше шеф на политическия кабинет на Трайков.
На нейно място влиза новият зам.-министър и бивш депутат Валентин Николов. Той ще оглави и още два борда - става председател на съвета на директорите на БЕХ и на НЕК.
Още с назначаването си миналата сряда новият икономически министър Делян Добрев обяви, че предстоят кадрови промени в енергийните дружества. Като за начало си отиде един заместник-министър, чието име никой не успя да запомни, тъй като беше работил в МИЕТ малко повече от месец. На негово място идва още един депутат от ГЕРБ - Валентин Николов.
Йордан Георгиев е с австрийско гражданство и е в ръководството на БЕХ от средата на 2010 г. Той оглави компанията през ноември 2011 г., след като от поста първи изп. директор беше освободена Мая Христова (преди това зам.-министърка на икономиката).
В БЕХ влизат осемте държавни енергийни дружества - АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Мини Марица Изток", Енергийният системен оператор, "Марица Изток" 2, НЕК. Холдингът представя страната ни в проектите "Южен поток" и "Набуко". Правителството има намерение да пусне миноритарен пакет от БЕХ през чужда фондова борса.
Мегашапката на държавната енергетика беше създадена по време на тройната коалиция по идея на тогавашния икономически министър Румен Овчаров. Когато ГЕРБ дойде на власт, намеренията бяха БЕХ да се разформирова, но въпреки това съществува и до ден днешен.