Парламентът създаде временна комисия, която трябва да проучи добрите практики и законодателни решения във връзка с регулирането на проучванията и добива на подземни богатства при опазване на околната среда. Срокът й на действие е 2 месеца.
За целта на проучването и методите на добив най-вероятно нейни представители ще трябва да ходят на командировки в САЩ, тъй като на територията не само на ЕС, но и в Европа добив на шистов газ не се осъществява.
13-членната комисия беше инициирана заради споровете около шистовия газ въпреки наложения от парламента мораториум върху добива чрез фракинг. Тя беше подкрепена от 89 депутати, 16 бяха против, а двама се въздържаха. Против бяха Коалиция за България и "Атака", ГЕРБ и сините бяха "за", а от ДПС се въздържаха, предаде БТА. Преди ден ДПС обяви, че няма да подкрепи вота на недоверие, който социалистите се канят да искат заради спирането на проекта "Белене".
Председател стана Диан Червенкондев от ГЕРБ, а членове - съпартийците му Доброслав Димитров, Светлин Танчев, Димитър Лазаров, Недялко Славов, Иван Божилов, както и Петър Курумбашев и Кирил Добрев от БСП, Искра Михайлова и Рамадан Аталай от ДПС, Иван Иванов - от Синята коалиция, Деница Гаджева - от "Атака" и независимият Марио Тагарински.
"За шистовия газ държа да бъдат описани всички възникнали проблеми в различните страни и да видим възможни ли са в България. Тази комисия да прати представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в Румъния и Полша, за да видят какво се случва и какви са рисковете", заяви лидерът на СДС Мартин Димитров.
Според него при сегашния Закон за концесиите има огромен риск газът, който е добит, да бъде на близки цени до цените, на които Русия продава газ на България. "Заедно да помислим за рамка, при която откритите полезни изкопаеми да се продават на много по-ниски цени", призова Димитров.
Соцдепутатът и бивш енергиен министър Румен Овчаров пък чете откъси от писмо на посланика на САЩ у нас Джеймс Уорлик, изпратено до премиера Бойко Борисов, според което има поредица земни трусове в Охайо, където се добива шистов газ.
Колегата му от БСП и също бивш министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров попита от парламентарната трибуна: "Г-н Червенкондев, как при наличието на мораториум върху добива и проучването за шистов газ, българското правителство реагира на разрешението на "Шеврон" да проучва на границата с Румъния?"
Председателят на комисията заяви, че в момента никъде в Европа не е забранено. "В момента проблемът за проучването и добив на шистов газ е в ЕК", каза Червенкондев.
"Ако наистина има каквато и да е било заплаха за хората и здравето при добиването и проучването на шистов газ по технологиите на фракинг, тази забрана ще бъде пренесена в специализираните закони - Закон за подземните богатства и Закон за опазване на околната среда", коментира още Червенкондев.
Новият зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов заяви, че мораториумът е временно спиране и трябва да се измисли законова регулация. "Мисля, че и самите зелени, които искаха този мораториум, в момента протестират и искат законова забрана", посочи Николов.
Попитан дали смята, че комисията би могла да излезе с извод да се забрани със закон проучването на шистов газ, Николов отвърна: „Разбира се. Лично премиерът каза, че той е против отпадането на мораториума, докато не е убеден, че ще защитим околната среда. Аз мислите ли, че ще тръгна срещу премиера?".
Преди дни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев заяви, че темата за добива на шистов газ у нас не е затворена страница. Ако се окаже, че методът фракинг е безвреден, забраната може да бъде отменена, стана ясно от изявлението му.
Междувременно евродепутатът Ивайло Калфин от БСП изнесе лекция в университета "Харвард" и заяви, че не препоръчва на САЩ да настояват за шистовия газ и да се обявяват против проекти като АЕЦ "Белене", "защото прозират не принципни, а конюнктурни търговски интереси".