Русия изстреля космически кораб с руснаци и американци

От Байконур за Международната космическа станция тази сутрин беше изстрелян космически кораб "Союз" с руско-американски екипаж, съобщи ИТАР-ТАСС. 

Двамата руски космонавти и американският им колега ще работят на станцията повече от 4 месеца. 

След спирането на американските космически совалки през юли т.г , руските космически кораби "Союз" и "Прогрес" останаха единственият начин за изпращането на екипажи и товари на Международната космическа станция.

На борда на "Союз" са космонавтите на Роскосмос Антон Шкаплеров и Анатолий Иванишин, а също така и астронавтът на НАСА Даниел Бърбанк. Техните дубльори - космонавтите от Роскосмос Генадий Падалка, Сергей Ревин и астронавтът от НАСА Джоузеф Акаба, засега остават на Земята.

За руските членове на екипажа това ще е първият полет в космоса. Американецът Бърбанк е ветеран от 12-дневни полети на американската совалка през 2000 и 2006 г. Предвижда се тримата мъже да останат в орбита до март 2012 г.

Отделянето на кораба от трета степен от ракетата-носител "Союз - ФГ" е планирано за 8.23 часа московско време. По план скачването на "Союз ТМА-22" с Международната космическа станция (МКС) трябва да стане на 16 ноември чрез автоматичен режим, предаде РИА Новости.

Сега на МКС работят космонавтът на Роскосмос Сергей Волков, астронавтът на НАСА Майкъл Фосъм и японският астронавт Сатоси Фурукава. Те трябва да се върнат на Земята на 22 ноември.

Заседанието на междуведомствената комисия и подготовката за следващата експедиция на МКС трябваше да се състоят през септември, но бяха прехвърлени от Роскосмос за по-късен срок заради аварията на товарния кораб "Прогрес М-12М".

Ракетата-носител "Союз-У" с "Прогрес М-12М" стартира на 24 август от космодрума "Байконур". По време на полета на ракетата се случи авария в двигателната част. Отломки от космическия товарен кораб, които не успяха да изгорят в плътните слоеве на атмосферата, паднаха в Горен Алтай. Жертви и разрушения на земята няма. Заради тази авария обаче повечето пускове на ракетите-носител от типа "Союз", в това число и пилотираните, бяха преместени за по-късни дати.

Междувременно Роскосмос съобщи, че ще проведе открит конкурс по набиране на космонавти за следващите си екипажи, съобщи шефът на компанията Владимир Поповкин. Ще променим малко принципите, по които досега се търсеха космонавти, поясни той.

В момента космонавтите влизат в екипаж по ред на номерата. Първо ги разпределят в групи по съвместимост, в т.ч. и психологическа, а едва след това ги разпределят по екипажи.

"При нас досега е така - ако влезеш в отряда, вече ставаш космонавт. Смятаме да подберем няколко кандидати за тези пет до седем места, които  имаме, а съобразно резултатите от общата подготовка за Космоса вече ще се пресеят петима, които ще започнат да тренират като екипаж. Останалите 10-12 души остават резерва", обясни Поповкин.

Освен това той заяви, че Он также добавил, че Роскосмос има за задача да прати в орбита жени-космонавти. Жените в Русия са повече от мъжете и ние смятаме, че трябва да бъдат представени в руската космонавтика, обясни шефът на Роскосмос.

Той посочи, че при подбирането на космонавтите трябва да има равноправие: "Не половият признак да е водещ, а това какво имаш в главата си".

Новините

Най-четените