Протестиращите искат

Протестиращите връчиха на президента Росен Плевнелиев своите искания, а той ги изпрати до Народното събрание, председателите на парламентарните групи, Министерския съвет в оставка и до Консултативния съвет за национална сигурност.

На кратката си среща с тях, на която беше освиркан, държавният глава беше охраняван лично от шефа на НСО ген. Тодор Коджейков. Въпреки това, той успя да си пробие път до импровизираната трибуна пред МИЕТ откъдето успя да каже няколко думи, надвиквайки се с тълпата:

"Благодаря на всички за активната гражданска позиция. Благодаря ви, че я показвате по един демократичен начин. Заповядайте от следващата седмица, заедно с други граждански организации, всички заедно да работим за това, което е важно за държавата. Благодаря ви, че ми дадохте исканията. Пожелавам ви успех! Нека да вярваме в демократичните ценности и бъдещето на България. Ще работим заедно! Президентството е отворено. Желая ви успех и ви чакам следващата седмица".  

Ето списъкът на исканията:

1. Да не се разпуска Народното събрание.

2. Създаване на Обществен съвет от експерти и задължителна гражданска квота в него, който да изработи програма за изпълнение на исканията на гражданите.

3. Създаване на програмен кабинет.

4. Сключване на договор между обществения съвет и програмния кабинет.

  • Промяна на изборния закон. Преминаване от пропорционална към мажоритарна изборна система.

  • Право на гражданите да отзовават народни представители.

  • Носене на съдебна и наказателна отговорност от страна на депутати и министри.

  • 50% граждански квоти във всички държавни регулаторни органи.

I. Енергетика

1. Незабавно прекратяване на всички съдебни дела срещу клиентите на ЕРП-та, Топлофикация и ВиК, до установяване легитимността на сметките.

2. Намаляване на квотите за производство на скъпа електроенергия. 100% от евтиния ток, произвеждан от АЕЦ "Козлодуй", да се ползва за задоволяване нуждите на вътрешния пазар.

3. Преминаване на ЕРП-тата в ръцете на държавата, в съответствие с европейските норми и директиви.

4. Премахване на всички посредници. НЕК да поеме техните функции.

5. Разсекретяване на всички договори на производители на ел.енергия за вътрешния пазар.

6. Разтрогване на договорите, ощетяващи държавата и българските граждани.

7. Търсене на съдебна и наказателна отговорност за нанесени вреди на държавата от лицата, подписали съответните договори.

II. Топлофикация

1. Сключване на индивидуални договори с топлофикационните дружества. Всеки клиент на дружествата с право да прекрати своя договор с едномесечно предизвестие.

2. Индивидуален уред за измерване на изразходваната топлоенергия (в Мвтч) така че по всяко време да се знае колко е реалната консумация.

3. Премахване на понятието "прогнозно количество".

4. Ежемесечно отчитане на реално изразходваната топлоенергия.

5. Премахване на дружествата за топлинно счетводство.

III. Вода

1. Разтрогване на всички концесии, касаещи доставката на вода до гражданите на България. (Единственият концесионер на ВиК дружество в България е собственикът на "Софийска вода". - Бел.р.)

2. Държавата да поеме функциите на концесионните дружества.

#1 Оня Дето Го Трият 25.02.2013 в 08:38:02

"...50% граждански квоти във всички държавни регулаторни органи..." Сууупер! Мене като гражданин ме сложете в някоя финансова институция. И само да съм чул някой да е казал, че съм некомпетентен за там - значи не признава искането на народа

#2 explorer 25.02.2013 в 09:22:31

Личи си, че тези искания са писани от младежи, които не помнят периода когато имаше две ръководства - държавно/административно и партийно/"народно" ...или може би помнят?

#3 yoda_science 25.02.2013 в 10:56:20

Изключително важно е да се разработи система за гражданско участие не допускаща корумпиране. Предлагам - Избирателните списъци се показват по телевизия и интернет. Отделно има списък със структурите на управление за да се изчисли приблизителното количество ежедневно от граждани за участие в управлението. След това от избирателните списъци по ред на имената - Ангел Ангелов, например район Младост, Ангел Атанасов район Сердика, Ани Атанасова от Разсадника - за състав 74 дата 01.03.2013. По същият начин за всички институции. Гражданите участват в едно заседание. Протоколите и имената на гражданите и политиците се публикуват в интернет заедно с решенията. Отвод в случай на конфликт на интереси. За да се случат тези неща е необходимо дейно участие на медиите.

#5 Meteora 25.02.2013 в 11:51:03

Последна точка: хлопваме кепенците, затваряме държавата и който накъдето му видят очите.

Новините

Най-четените