Съдът в Москва издаде заповед за блокирането на достъпа до чат-приложението Telegram на територията на Русия. Решението на съда влиза в сила незабавно, като руският телекомуникационен регулатор Роскомнадзор трябва да уведоми всички оператори за предприемане на мерки.
В регистъра на блокираните сайтове в Русия ще бъдат въведени домейните telegram.org, web.telegram.org, t.me и IP-сървърите на компанията. Доставчиците на интернет услуги ще са длъжни да спрат достъпа до ресурсите на приложението в рамките на 24 часа.
По време на 20-минутното заседание в Москва не се появиха представители на защитата на Telegram, съобщава "Коммерсант". Създателят на приложението Павел Дуров забрани на адвокатите да участват в процеса, за да не "легитимират един откровен фарс с присъствието си". Все пак съдебното постановление ще бъде обжалвано.
Причината за челния сблъсък на Telegram с руските власти е отказът на Дуров да им предостави достъп до ключовете за дешифриране на криптираната комуникация на потребителите. Според Роскомнадзор информацията, която се разпространява през Telegram, може да влезе в нарушение на закона и да се използва за целите на "терористични и екстремистки организации".
Според руското законодателство, администраторите на услуги за онлайн-комуникация, електронни пощи и др. са длъжни да предоставят ключове за достъп до кореспонденцията на потребителите си по искане на Федералната служба за сигурност (ФСБ).
Още през 2017 г. ФСБ поиска това от Павел Дуров, но той обяви, че няма да изпълнява закони, "които не са съвместими със защитата на личния живот и политиката за конфиденциалност на Telegram". От компанията му твърдят, че искането на спецслужбите е практически неизпълнимо. В т.нар. секретни чатове на Telegram кореспонденцията се криптира по метода end-to-end, при който ключовете се пазят в устройствата на самите потребители.
Telegram дава възможност на потребителите си да обменят писмени съобщения, снимки или видео в групи с до 5000 членове, като комуникацията е защитена с криптиране. Месинджър-приложението, което беше пуснато през 2013 г., се ползва от над 100 милиона потребители, включително от медийни канали, новинарски сайтове, журналисти, политически анализатори и др.