Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд (МНС). Това стана ясно в първия ден от посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Това е първото му визита в Европа, откакто МНС издаде заповед за арест срещу него през миналия ноември.
Още тогава министър-председателят Виктор Орбан отправи покана към своя колега, заявявайки, че в Унгария заповедта няма да има действие.
Това стана почти веднага, след като съдиите в МНС заявиха, че има достатъчно основания да се смята, че Нетаняху носи "наказателна отговорност" за извършването на предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради войната в Ивицата Газа с Хамас.
Нетаняху определи решението на МНС като "антисемитско".
"Унгария излиза от Международния наказателен съд", написа началникът на кабинета на Орбан Гергели Гуляш от своя профил в социалната мрежа Facebook.
Пред местните медии пък той допълни, че съдът някога е бил "благородна инициатива", която обаче се е отклонила от първоначалната си цел и се превърнала в политически инструмент.
По думите му заповедта срещу Нетаняху е неприемлива и унгарското правителство няма повече да участва в дейностите на МНС.
••• Вижте повече тук какво представлява МНС като институция и какво означават обвиненията му към Нетаняху:
Междувременно от Израел благодариха за "ясната и категорична морална позиция".
"Така нареченият Международен наказателен съд загуби своя морален авторитет, след като потъпка фундаменталните принципи на международното право в стремежа си да накърни правото на Израел на самоотбрана", написа израелският външен министър Гидеон Саар в социалната мрежа X.
САЩ, Русия, Китай, Северна Корея и Израел са сред държавите, които не са част от МНС и следователно не признават неговата юрисдикция.
Съдът постанови през 2021 г., че има юрисдикция над окупирания Западен бряг, Източен Йерусалим и Ивицата Газа и съответно на тези основания издаде заповед за арест на Нетаняху, бившия министър на отбраната Йоав Галант и трима лидери на Хамас.