Двамата кандидати за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) са на изслушани днес в парламента.
Става дума за настоящият главен прокурор Сотир Цацаров и депутатът от партия "Воля" Симеон Найденов.
Те представят своите визии за развитие на антикорупционния орган пред депутатите от специализираната парламентарна комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.
Първи говори Найденов, който представи 5-странична концепция, определена от него като "скицирани насоки". Той обясни, че ако бъде избран за председател на КПКОНПИ, ще ръководи "безпристрастно, обективно, правилно и безкомпромисно борбата срещу корупцията".
По думите му е нужно осигуряване на държавна политика за превенция на корупцията, както и по-голяма отчетност пред обществото за дейността на антикорупционната комисия. Найденов залага на превенцията чрез взаимодействие с другите институции и партньорство с неправителствени организации.
Цацаров втори представи своята визия, събрана в 25-странична концепция. Там са предложени организационни мерки за укрепване капацитета на КПКОНПИ.
Настоящият главен прокурор предвижда създаване на Консултативен съвет към комисията, който да изготвя становища за законопроекти, които в себе си крият корупционен риск. Идеята е към този съвет да бъдат привлечени "утвърдени юристи и учени по съответни специалности", които да помогнат със своите опит и експертни познания.
Освен това концепцията на Цацаров предвижда постоянен медиен мониторинг, т.е. следене на медиите като източник на информация за евентуални сигнали за корупция, конфликт на интереси и др.
Според настоящия главен прокурор се налага създаване на нов механизъм за проверка на почтеността на служителите на КПКОНПИ и нови правомощия на инспектората на комисията. Същевременно Цацаров не предвижда увеличение на броя на щатните служители в комисията.
По думите на Цацаров само 7 процента от щатните служители се занимават пряко с противодействие на корупцията. Техният брой според него трябва да бъде увеличен, но без да се увеличават щатните бройки.
Също важно за Цацаров е и създаване на териториални поделения на дирекция "Антикорупция".