Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Кой спечели битката за районните кметове в София

ГЕРБ ще управлява в 12 района, ДБ - в 8
ГЕРБ ще управлява в 12 района, ДБ - в 8

След проведения балотаж на 3 ноември София вече има избран кмет. Според данни на Централната избирателна комисия при 100% обработени протоколи в ОИК досегашният кмет и кандидат за поста от ГЕРБ Йорданка Фандъкова печели 49,98 на сто от вота.

Тя е събрала 209 542 гласа, а нейният опонент - Мая Манолова, издигната от инициативен комитет - събира 189 176 гласа или 45,13 на сто от гласовете.

Сравнително голям е този път процентът на хората, които са отбелязали квадратчето "Не подкрепям никого" - 4,89 на сто.

За следващите четири години в управлението на София ГЕРБ и "Демократична България" ще имат най-много районни кметове. Това се вижда от данните на Общинската избирателна комисия, публикувани на сайта на ЦИК. Балотажи тази неделя се проведоха в 22 от общо 24 софийски района.

ГЕРБ с партньорите им от СДС печелят в общо 11 района - "Искър", Подуяне", "Витоша", "Нови Искър", "Красна поляна", "Възраждане", "Сердика", "Люлин", "Илинден", "Надежда" , "Връбница". Още на първи тур техният кандидат Рангел Марков спечели в Банкя, като това прави общо 12 районни кмета.

"Демократична България" успя да спечели в 8 района срещу кандидатите на ГЕРБ-СДС. Така те ще имат свой районен кмет в "Лозенец", "Оборище", "Красно село", "Слатина", "Овча купел", "Триадица", "Средец" и "Студентски".

БСП печели кметското място в район "Изгрев", където се намират и повечето апартаменти от сагата с "Апартаментите на властта".

Освен това ще има още 2 независими районни кмета - в Панчарево и "Младост". На първи тур в "Кремиковци" победи също независим кандидат - Лилия Донкова.

Ето и резултатите по райони (при обработени на 100% данни от протоколите от СИК):

Искър
Ивайло Цеков (ГЕРБ-СДС) - 46,13%
Борис Цветков (БСП) - 45,56%

Подуяне
Ева Митова (ГЕРБ-СДС) - 53,07%
Веселин Жечев (БСП) - 37,82%

Лозенец
Константин Павлов (ДБ) - 56,85%
Любомир Дреков (ГЕРБ-СДС) - 34,6%

Младост
Стефан Стефанов (Независим) - 55,55%
Мария Илиева (ГЕРБ-СДС) - 38,67%

Люлин
Милко Младенов (ГЕРБ-СДС) - 49,51%
Мая Александрова (БСП) - 42,73%

Витоша 
Теодор Петков (ГЕРБ-СДС) - 50,47%
Христо Вълчанов (ДБ) - 40,84%

Нови Искър
Даниела Райчева (ГЕРБ-СДС) - 55,97%
Владислав Владимиров (ДБГ) - 39,6%

Красна поляна
Иван Чакъров (ГЕРБ-СДС) - 47,47%
Георги Миланов (независим) - 44,23%

Възраждане
Савина Савова (ГЕРБ-СДС) - 46,81%
Васил Кънев (ДБ) - 43,6%

Оборище
Николай Александров (ДБ) - 50,92%
Петър Митев (ГЕРБ-СДС) - 39,17%

Сердика 
Тодор Кръстев (ГЕРБ-СДС) - 53,24%
Янко Янков (БСП) - 36,6%

Илинден
Иван Божилов (ГЕРБ-СДС) - 50,22%
Георги Томов (БСП) - 41,36%

Надежда
Димитър Димов (ГЕРБ-СДС) - 51,63%
Стоян Цветков (БСП) - 39,09%

Красно село
Росина Станиславова (ДБ) - 50,34%
Христо Апостолов (ГЕРБ-СДС) - 39,33%

Слатина
Георги Илиев (ДБ) - 51,62% 
Наталия Стоянова (ГЕРБ-СДС) - 40,13%

Панчарево 
Николай Гюров (независим) - 62,57%
Димитър Сичанов (ГЕРБ-СДС) - 33,18%

Овча купел
Ангел Стефанов (ДБ) - 55,62%
Христина Семерджиева (ГЕРБ-СДС) - 36,65%

Триадица
Димитър Божилов (ДБ) - 54,1%
Николай Терзиев (ГЕРБ-СДС) - 35,41%

Изгрев
Делян Георгиев (БСП)
Цветомир Жеков (ГЕРБ-СДС)

Връбница 
Младен Младенов (ГЕРБ-СДС) - 48,42%
Владимир Петров (БСП) - 42,78%

Средец
Трайчо Трайков (ДБ) - 54,21%
Любомир Ковачев (ГЕРБ-СДС) - 34,57%

Студентски 
Петко Горанов (ДБ) - 50,77%
Димитър Дилчев (ГЕРБ-СДС) - 40,24%

Най-четените