Конфликтът между Сергей Станишев и Корнелия Нинова се разгоря с нова сила два дни преди събора на БСП на Бузлуджа.
В статия за в. "Дума", озаглавена "Докъде ще стигнем?", Станишев критикува подхода на Нинова с опита за прочистване на местни структури от "врагове с партиен билет", като дава за пример опита за отстраняване на Борислав Гуцанов като лидер на БСП-Варна.
"Не мога да си представя, че в БСП, в партията с най-дълъг политически и организационен опит в България, ще се действа по подобен начин. Като шпицкоманда. В нарушение на устав и вътрешни правила", пише Станишев.
"Първо "вредителите" бяха 9, после се заговори за "бандата на 50-те", след последния конгрес вероятно са набелязани няколкостотин делегати, които не гласуват "правилно". Редиците на "лошите" със сигурност са попълнени и от стотиците членове и структури, които ме номинираха в листата за евроизборите. Но трябва да си зададем въпроса - докъде ще стигнем по този път и печели ли БСП от това?", пита още той.
Председателят на ПЕС предупреждава, че "този подход не е прецедент, а се превърща в система", като подобни "сценарии" са се разиграли "от Пловдив и Казанлък до Монтана и Хасково, всички дирижирани от София". Той посочва още отстраняването на Валери Жаблянов от ИБ на БСП и на Антон Кутев от ръководството на парламентарната група на "БСП за България" като пример за това, че "всеки, който има самостоятелен авторитет и има куража, не дай Боже, да изразява различно мнение, ще бъде отстранен".
"Събитията от последните седмици говорят, че никакви поуки не са направени от изкуственото разделение и напрежения, създадени покрай реденето на евролистата и задълбочени в хода на кампанията. Те задълбочават три дефекта, на които сме свидетели: идейната обърканост и всеядност; налагане на разделения в партията; загърбването на диалога в полза на силоващината", пише Станишев в "Дума".
Той критикува ръководството на БСП за това, че се извършва подмяна на идейната посока и политическото съдържание на партията.
"Започваме по риторика и поведение все повече да приличаме на т. нар. Патриоти. Тази линия дори получи "идейна обосновка" чрез налаганата теза за "консервативната левица". Това обаче би означавало фундаментално изменение на същността на БСП от социална и интернационалистка в традиционалистка и патриотарска партия", се казва в писмото му.
Станишев твърди още, че ръководството около Нинова използва "като параван" промените в Закона за политическите партии относно методите за финансиране и държавните субсидии, за се "прави жестоко съкращение в щата на Националния съвет, без да са ясни критериите кой и защо остава или си тръгва".
"Цари пълна неяснота за субсидията за местните ни организации за кампанията и с какви пари ще се издържат и съществуват "Дума" и телевизия БСТВ, в която са инвестирани милиони", казва още той.
Сергей Станишев поставя под въпрос дали мотивацията на Нинова цели постигане на победа на БСП на изборите, или "окончателно овладяване и подчиняване на партията за предстоящия догодина Конгрес".
На него ще трябва да се реши отложеният въпрос за бъдещия лидер на БСП и за начина, по който той ще бъде избиран - дали през делегатите на конгреса, или чрез пряко гласуване от членовете на Социалистическата партия, както настоява Корнелия Нинова.
"Такъв подход може да задоволи нечии лични планове, но едва ли ще превърне БСП в реална и желана алтернатива на днешното безрадостно за българите статукво. И ще бъде поредният щедър подарък за ГЕРБ, с още едни загубени избори", пише Сергей Станишев.