Първа инвестиционна банка (ПИБ) на 19 декември 2017 г. е издала писмо за подкрепа, с което заявява интерес за участие във финансирането на покупката на дружествата на ЧЕЗ от "Инерком" - България.
Това обяви председателят на временната комисия за проверка на продажбата на ЧЕЗ Жельо Бойчев на пресконференция в Народното събрание. Той прочете писмо на ПИБ, изпратено до комисията.
В писмото се посочва още, че банката е била уведомена от консултанта по сделката, който "Инерком" ползва, че на 30 ноември 2017 г. компанията "Инерком"-България е била предпочетена от ЧЕЗ за кандидат-купувач на основания обвързваща оферта, която те са подали.
В края на февруари българският премиер Бойко Борисов внесе в парламента справка, за която обяви, че е предоставена от чешката страна. В нея се посочваше, че сделката за продажбата на българските активи на ЧЕЗ на "Инерком България" ще бъде подкрепена и с парите на няколко банки - Уникредит Булбанк със 180 млн. евро, Първа инвестиционна банка с 80 млн. евро, Global Victoria Trust със 100 млн. евро и Българската банка за развитие с 65 млн. евро. Впоследствие правителствената служба обяви, че тази информация идва от зам.-министъра на финансите на Чехия Ондрей Ланда.
На запитване от комисията относно достоверността на тази информация Уникредит Булбанк е отговорила, че не може да представи информацията, тъй като това е професионална тайна. От Българската банка за развитие все още се очаква отговор, а ако такъв не бъде получен, ще бъде поискана информация от банковия надзор.
По думите на Жельо Бойчев от ПИБ са потвърдили, че е издадено такова писмо за подкрепа на сделката през декември 2017 г. и са водили кореспонденция с Инерком. Оттам обаче са отказали повече информация с аргумента за професионалната тайна.
Информацията на Бойчев сочи още, че фирма "Инерком" е избрана за купувач на българските активи на ЧЕЗ на 30 ноември 2017 г. Официална информация за това обаче излезе едва на 22 февруари т.г. Според Жельо Бойчев работата на институциите, които наблюдават тази сделка, буди смущение.
Жельо Бойчев заяави, че ще поиска удължаване на работата на Комисията за ЧЕЗ с още 1 месец предвид натрупаните въпроси.
Депутатът каза още, че са поискани данни от прокуратурата какви досъдебни производства са водени срещу лицето Никола Молчен, който се свързва със сделката. Той е поискал и справка от Министерството на икономиката за изплатения дивидент на държавата до 2012 г., когато тя имаше 33% дялов капитал от ЧЕЗ България.
Поискана е още и информация от Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол за начина на провеждане на конкурса за избор на инвестиционен посредник по сделката през 2003 г. "Тя е предоставена, но е обемна и запознаването с нея ще отнеме време", съобщи още Бойчев.
Следващото заседание на комисията ще бъде на 17 април от 14.30 ч. Участие ще вземат още представители на КЕВР и министерството на енергетиката, както и на синдикатите. Представители на "Инерком България" също са потвърдили участие.