Новината, че бившият шеф на ДАНС и бивш сътрудник на Държавна сигурност е назначен сред съветниците на новия външен министър Теодора Генчовска предизвика сериозни реакции в парламента.
От "Има такъв народ", от чиято квота Ганчовска е министър, заявяват, че няма назначени съветници от бившето ДС в изпълнителната власт и няма да има такива. Коментарът дойде от председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
"Няма да има нито един съветник от ДС в Министерство на външните работи, в екипа на министъра, нямам друг коментар", коментира той лаконично.
Премиерът Кирил Петков също реагира на новината с брифинг след заседанието на Министерски съвет в сряда, на който заяви, че няма да бъдат назначавани бивши служители на Държавна сигурност в екипите на министрите в новото правителство.
"Искам да благодаря на нашите колеги от "Има такъв народ" и на министъра на външните работи, че са взети бързи мерки и тези хора с досиета няма да бъдат назначени", заяви Петков.
"Всеки министър има право да предлага свой екип, но после ние в коалиционния формат обсъждаме заедно и решаване дали тези назначения съвпадат с нашите изисквания", допълни още той.
Петков също така похвали Генчовска, че била "много конструктивна", като е обещала да освободи въпросните спорни назначения.
"Хората се назначават на база експертиза. После обаче се появява допълнителна информация и се взима крайно решение. В този случай няма да се правят компромиси", допълни още премиерът.
Междувременно депуттът от "Продължаваме промяната" Атанас Михнев акцентира по случая върху това, че всяка партия носи отговорността за назначенията на своите министри.
"Ако има въпрос, който е по-спорен, той ще бъде обсъден на Коалиционен съвет. Аз г-н Сертов не го познавам. Не знам дали за него коментираме, но той е назначение на ИТН", коментира Михнев пред журналисти.
Той допълни още, че в ПГ на ПП лица с агентурно минало няма, няма да има и сред съветниците на техните министри.
"В нашата коалиция всеки носи отговорност за ресорите, които е поел като политическа сила, какви назначения ще направи, какви биографии имат членовете на неговия екип. Всяко едно назначение може да бъде обсъдено на Коалиционен съвет, така че подозирам, че ако темата е интересна за българските граждани, тя ще бъде обсъдена и на Коалиционен съвет", допълни още Михнев.
От "Демократична България" пък вече са изразили притесненията си за името на Петко Сертов като съветник във Външното министерство пред коалиционните си партньори. Това обяви председателят на ПГ на ДБ Христо Иванов.
Той също акцентира на това, че според коалиционното споразумение назначенията в политическите кабинети са по усмотрение и преценка на съответния министър.
"Нашата позиция по отношение на необходимостта за лустрация и в националната сигурност, особено на фона на случващото се в региона, ние ще поставим тази тема пред нашите коалиционни партньори и се надявам да бъдем чути", коментира Иванов.
Освен това от Обединението не са съгласни с линията на неутралитет спрямо Русия, като държат, ако ни бъде поискано да разположим военни сили на НАТО, да откликнем.
"Не може България да си позволи да бъде в неутралитет на практика, който да бъде в полза на политиката на Кремъл в региона. Ще инициираме изслушване на министъра на отбраната, за да изясни своята позиция и оценки на какво стъпва, защото темата е прекалено важна", каза в кулоарите на НС Иванов.
"Това, което е написал, като минимум изисква добро изясняване, особено в светлината на записите в коалиционното споразумение", изрази притеснението си депутатът от ДБ по адрес на Стефан Янев.
От страна на БСП пък дойде призив да не се прави класация "по отношение на достойни офицери в разузнаването" и да се задава въпроса имат ли те място в българската политика, като изказването дойде от депутата на социалистите Борислав Гуцанов.
От ГЕРБ използваха случая, за да атакуват управляващите и да ги обвинят в реставрация на бившия комунистически режим.
"Кой направи тези назначения? Кой управлява процесите по завръщане на ДС във властта? Очевидно кръстникът на коалицията Румен Радев бърза да наложи назначенията си навсякъде в администрацията", коментира Даниел Митов от парламентарната трибуна.
От ДПС пък заявиха, че това е "интересен подход за подмладяване", щом се започва с Първо главно управление на ДС, като депутатът Хамид Хамид уточни, че коментарът му е "констатация, а не позиция".
"Очаква ни изключително напрегната дейност във външната политика", допълни още той.