Росен Желязков вече не е председател на Народното събрание.
Той беше отстранен от поста, след като първо "Възраждане", а след това депутати от ПП-ДБ и БСП внесоха искане за прекратяване на правомощията му.
Решението беше взето с 129 гласа "за" и 103 "против". За оставката му гласуваха депутати от "Възраждане", ПП-ДБ, БСП и "Има такъв народ".
Точката влезе на първо място в дневния ред на парламента, въпреки че до ваканцията на депутатите остават два дни - 25 и 26 април. Преди началото на заседанието имаше проблем с кворума, тъй като ГЕРБ-СДС и ДПС отказаха да се регистрират.
Впоследствие обаче те влязоха в залата и дебатите около исканата оставка на Росен Желязков започнаха.
Представените мотиви за отстраняването му бяха, че той системно нарушава правилника на парламента, като бяха посочени примери.
Конкретните мотиви към предложението за решение са: нарушение при процедурата по предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса - Станимир Михайлов; системна злоупотреба с правото по чл. 48, ал. 5 от ПОДНС; нарушения при провеждане на парламентарния контрол по чл. 105 от ПОДНС.
Посочва се още, че той е проявил нежелание да разпореди парламентът официално да почете с минута мълчание жертвите на арменския геноцид.
Преди самото гласуване Желязков взе думата, но отказа да се защити.
"Понякога трябва да замълчиш, за да бъдеш чут. Благодаря за доверието и недоверието, те са огледала на самооценката", заяви той пред народните представители.
"Всички ние в тази зала сме хора, но хора, пратени от други хора, за да работим за хората. Като хора имаме нашите страсти, но като народни представители имаме отговорност. И още едно качество, което понякога губим - човещина. Защото тези хора, които са сред нас, очакват от нас решения за тяхното бъдеще и семейства", допълни още той.
"Скъпи колеги, за мен беше чест да бъда председателят на 49-ото Народно събрание", заключи бившият вече председател на Народното събрание.
По време на дебатите от групата на ГЕРБ-СДС реагираха остро и определиха своеобразния вот на недоверие към шефа на парламента като "взривяване на възможността за диалог в краткосрочен и средносрочен план" с ПП-ДБ.
"Мотивите нямат нищо общо с истинските мотиви за искането на тази оставка. Росен Желязков е избран и с вашите гласове, на колегите от ПП-ДБ", коментира от парламентарната трибуна депутатът от ГЕРБ Тома Биков.
Според него причината да се иска отстраняването на Желязков е, за да се вкара още една тема за обсъждане в общественото пространство по време на предизборната кампания.
Пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че с този акт е възможно да се удължи още периодът на служебни правителства.
"Искам да поздравя колегите от "Възраждане", от ПП-ДБ и БСП за новата коалиция заедно с ИТН. Те ме улесняват много, че повече няма да има въпроси нито за ДПС, нито за ПП, нито за сглобки. Мисля, че поне 5-6 служебни правителства ще се изредят още", коментира той.
Той обеща, че в една такава ситуация партията му ще бъде "достойна опозиция".
"Надявам се народът сега да види всеки какво прави и да ни подреди, така че подобно нещо да не се случва", допълни Борисов.
Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски също взе остра позиция по темата, като определи мнозинството за оставката на Желязков като "коалицията на пудела".
"Днес имаме "коалиция на пудела". Събраха се, сега могат да отворят отново каналите, да върнат шефката на митниците и могат спокойно да крадат. Но са подценили народа, имаме избори, виждате какви са резултатите, какво казват социологическите агенции. "Коалицията на пудела" ще се радва много малко на грабежа, след това ще понесат отговорност за всичко", коментира той.
Той коментира и дали след изборите е възможно ДПС да преговаря за общо управление с ПП-ДБ.
"Да видим как стоят нещата, които и днес са чудовищни, видяхте за какво става въпрос - огромна корупция на тези хора. За мен ПП-ДБ с тези лидери, ако тези неща се докажат, е невъзможно да се говори с тях. Те нямат интегритет", заяви председателят на ДПС.
От парламентарната трибуна съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков заяви, че наистина ще има сериозни последствия за бъдещите разговори между тях и ГЕРБ, но не заради Желязков, а заради неосъществените реформи и заради начина, по който е било прекратено предишното им споразумение.
"Голямата цена ще я плати българският народ", каза той.
"Никой в държавата няма абсолютна власт и ако са си го е помислили, е в грешка", констатира Петков.
Той предупреди, че последствията ще се видят след по-малко от 40 дни.