От президентството публикуваха официална позиция относно отказът на държавния глава Румен Радев да подкрепи декларацията на деветима негови колеги от Централна и Източна Европа, изразяваща подкрепа за целостта на Украйна и призоваваща за присъединяване на Украйна към НАТО.
Ето и пълният текст на позицията на Радев:
"Държавният глава Румен Радев не се присъединява към пълния текст на декларацията, приета от някои държави в Източна Европа, по отношение на членството на Украйна в НАТО. Президентът Румен Радев подкрепя останалите позиции, съдържащи се в документа.
България е част от декларацията от срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г. относно присъединяване на Украйна в бъдеще, но тази декларация е приета в съвсем различна среда на сигурност. Военните действия на територията на Украйна днес изискват нейното членство в Алианса да бъде обсъдено в рамките на пълния състав на Северноатлантическия съвет и да не води към риск от прякото въвличане на страните от НАТО във войната.
Решение за присъединяване на Украйна към НАТО трябва да бъде взето едва след изработването на ясни параметри за мирното уреждане на конфликта между Русия и Украйна, които да бъдат приети и приложени и от двете воюващи държави."
Припомняме, че президентът на Румъния Клаус Йоханис инициира въпросната декларация, подкрепена от президента на Чехия Милош Земан, президента на Естония Алар Карис, президента на Латвия Егилс Левитс, президента на Литва Гитанас Науседа, президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски, президента на Република Черна гора Мило Джуканович, президента на Полша Анджей Дуда и президентката на Словакия Зузана Чапутова.
Деветимата заявяват, че не могат да останат безмълвни "пред грубото нарушаване на международното право от страна на Руската федерация" в контекста на анексирането на украинските области Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон към състава на Руската федерация.
"Потвърждаваме подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Ние не признаваме и никога няма да признаем опитите на Русия да анексира украински територии. Твърдо подкрепяме решението от срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г. относно бъдещо присъединяване на Украйна", се казва още в изявлението на европейските държавни глави.
"Всички, които извършват престъпления на агресия, трябва да бъдат подведени под отговорност и изправени пред съда", завършва документът.