"Постигнато е принципиално споразумение да удвоим капацитета, който България има в LNG терминала, който се строи в Александруполис." Това обяви служебният министър на енергетиката Росен Христов след срещата при президента Румен Радев с представители на ръководството на компаниите Gastrade и Copelouzos Group.
Той изтъкна, че това е част от стратегията на България за диверсификация и стабилно доставяне на газ от алтернативни източници.
"Желанието ни е да увеличим възможностите да доставяме LNG през терминалите в Гърция. Последните трудности, които имахме, свързани с офертите и невъзможността да осигурим терминали, ни накараха да се замислим за средносрочно и дългосрочно сътрудничество", коментира Христов.
Затова и днес е било договорено решението да се удвои капацитетът на България - нещо, което според министъра нямало да струва нищо на бюджета.
"Нашето дялово участие в самия проект е едно, докато капацитетът, който сме резервирали и възможността да получаваме газ, е нещо съвсем отделно. Увеличава се двойно - от 500 хил. на един милиард кубични метра", обясни още той.
Относно темата за доставките от "Газпром", Христов коментира, че до края на деня ще стане ясно дали ще бъдат възобновени преговорите. Очакванията са руската компания да излъчи човек, с когото българската страна ще може да преговаря.
"Ние не искаме да променяме договора с "Газпром", искаме да започнем преговори, с които да изпратим наши желания за някои модификации, включително разсрочване на доставките, така че физически да може да ги получим. Някои гаранции, свързани с плащането във връзка с европейската схема и евентуално да обсъдим и цената. Първо трябва да започнем да преговаряме, за да може да изпратим нашите искания. Техните банкови сметки доколкото знам не са запорирани", обясни Росен Христов.
Сред темите на срещата при президента бяха възможностите за увеличаване на количествата природен газ за България, които страната ни ще получава през Гърция чрез терминала в град Александруполис.