Педантичността на Стив Джобс е легендарна. Той е спирал дори и завършени проекти за устройства и обекти на Apple, защото дребен детайл не му допада. Това е и причината още приживе Джобс да се притеснява за съдбата на компанията си.
Както описва биографът му Уолтър Айзъксън, съоснователят на Apple е виждал с очите си залеза на други технологични гиганти и се е опасявал от същото. Накрая все пак предава трона на наследника си Тим Кук.
"Триумф на методичността над магията" - така Айзъксън нарича ерата на Кук.
Определението е изключително точно, защото докато Стив Джобс е визионер и смел експериментатор, Кук е практичен човек на действията.
Последният внася необходимата доза финансова стабилност в компанията, след като през 2011 г. гуруто на продуктите с нахапана ябълка умира. През 2011 г. приходите на Apple са в размер на 28,8 млрд. долара и зависят най-вече от продажбите на най-популярната джаджа - iPhone.
За изминалата година приходите вече възлизат на 416 млрд. долара и, без особени изненади, продължават да са най-вече от смартфони. Кук не се притеснява да наложи iPhone като основен източник на средства и да набляга, че това е най-разпознаваемото устройство на бранда.
Под негово ръководство Apple се превръща в първия технологичен гигант, оценен на над 1 трилион долара.
Тим Кук за разлика от Джобс сериозно залага и на софтуерни иновации като Apple TV+, Apple Music, Apple Pay и други.
iPhone и iPad се превръщат от смарт джаджи в екосистеми, в които е събрано всичко - музика, видео, стрийминг, пазаруване. Всякакъв тип съдържание и услуги са на един клик разстояние и са още по-достъпни след интеграцията на Apple Intelligence.
Кук е и в основата на разработките на собствения чипсет Apple Silicone, без който изкуственият интелект на компанията трябваше да разчита на чужди чипове.
В iPhone вече има LiDAR сензори и подобрен Retina дисплей, който Android смартфоните все още не могат да догонят.
И все пак Кук търпи и немалко критики за работата си през тези вече 15 години начело на Apple.
До немалка степен те са субективни и са породени от сравненията между него и Стив Джобс. Спокойният, уравновесен и тих лидер се различава коренно от експлозивния и харизматичен Джобс, който грабваше публиката още с първите си думи по време на презентациите.
Друг силен упрек е, че за тези години Кук не е представил нито една истински "УАУ!" иновация.
Джобс беше човекът, който показа първият масово достъпен смартфон, първият гладко функциониращ таблет, първият iPod. Той пръв сред технологичните гении наблегна не само на функционалността, но и на изпипания до последния детайл дизайн - и на устройствата, и на магазините на Apple.
Кук не се осмелява на радикални промени по дизайна на iPhone например, а се ограничава с дребни изменения като гнездото за камерите при серия 17.
Бавят се проекти като подобрение на VR очилата Apple Vision Pro и колата на компанията, за която се мълви от години.
Все пак важна подробност е, че Тим Кук няма практическата възможност да покаже толкова нови изобретения. Изкуственият интелект вече е налице, смартфоните са в ръцете ни от две десетилетия, виртуалната реалност не ни е чужда.
Колкото и да се шегуват потребителите с презрамките за iPhone 17 и стойките за таблет, които струват трицифрени суми, те пренебрегват факта, че по-важните джаджи вече са показани.
И имат нужда от подобрения, а не от радикални промени.

