На 81 години почина знаменитият футболен съдия Богдан Дочев. След близо 200 мача в „А” група и две световни първенства, икономистът по професия и рефер по призвание остава завинаги в историята на футбола с прочутия гол на Диего Марадона с Божията ръка.
Около тази афера, развила се преди повече от три десетилетия на стадион „Ацтека” в Мексико Сити на мача между Аржентина и Англия, все още се спори.
Кой е виновен – измамникът Марадона, главният съдия Али Бенасьор или помощникът му Богдан Дочев? Видял ли българският тъчрефер, че Диего вкарва гол по непозволен начин във вратата на Питър Шилтън? И, ако е забелязал това, защо не е размахал флага?
Самият Богдан Дочев дълги години пазеше мълчание за тази история, преди накрая да заяви, че Диего Марадона е съсипал живота му.
И действително – този двубой се явява последен в кариерата му. А Божията ръка е използвана като повод чиновниците от БФС да го отстранят от футболно-съдийските структури, които се е готвил да оглави.
На мач или на война?
Четвъртфиналният двубой от световното първенство между Аржентина и Англия се играе на 22 юни 1986 г. на стадион „Ацтека” в Мексико Сити. Обстановката е нажежена до крайност заради враждата между двете страни от войната за Фолклендските острови. В нея победители излизат британците, но с цената на 255 убити войници. Жертвите от аржентинска страна са 649, но утехата за армията е, че военно-въздушното ято на капитан Веласко успява да потопи бойния кораб „Ковънтри” на Нейно Величество.
Четири години след войната бойните действия между англичани и аржентинци се водят по улиците на Мексико Сити. Запалянковците от Буенос Айрес подпалват и изгарят над сто британски знамена насред Площада на конституцията, което довежда до жесток дипломатически скандал с правителството на Маргарет Татчър в Лондон. Прочутите английски хулигани им отвръщат със сблъсъци.
Гаф на ФИФА със съдийската бригада
Неотчели добре обстановката, организаторите на световното първенство от ФИФА допускат голям гаф с определянето на съдийстката бригада за взривоопасния мач. Вместо да назначат опитен арбитър от Европа, те определят за главен рефер Али Бенасьор от Тунис. Странични съдии са Богдан Дочев и негов колега от Коста Рика. Тримата никога не са ръководили мач заедно, а и е повече от очевидно, че ще имат проблем да комуникират помежду си. По-късно това се оказва изключително сериозен проблем, заради който се стига до Божията ръка.
Номерът на Дон Диего
115 000 запалянковци напълват до дупка стадион „Ацтека” за голямата битка. До 51 минута мачът върви без гол, а съдийството е безупречно. Точно тогава аржентинците организират атака, като със седем поредни паса изнасят топката чак до английското наказателно поле. Там Стив Ходж я връща по въздуха към вратаря Питър Шилтън. Внезапно, като светкавица, отнякъде изниква Марадона. Скача срещу него и с лявата си ръка избива топката право в мрежата му! „Като на забавен каданс видяхме как топката влиза! Изобщо не забелязахме, че Марадона игра с ръка?! Шилтън и Тери Фенуик се нахвърлиха върху рефера, но отначало дори не разбрахме за какво спорят...”, свидетелства аржентинският национал Серхио Батиста.
Има ли гол или не?
Цял свят е вперил поглед в съдията – има ли гол или Марадона е играл с ръка? Реферът Али Бенасьор, който е изостанал назад и въобще не е видял какво се е случило пред вратата на Англия, надува свирката и зачита гола. В същото време на страничната линия Богдан Дочев отначало се поколебава за около две секунди, но после се затичва с насочен флаг към центъра и признава попадението. Англичаните протестират, но голът с ръка е признат.
Фамозният втори гол
Първоначално телевизията не излъчва достатъчно добро повторение на ситуацията. По онова време мачовете се снимат само с 8 камери. Докато режисьорите се чудят откъде да вземат по-качествена картина, Марадона забива невероятен втори гол. Той излъгва цялата английска отбрана – Тери Бътчър, Кени Сенсъм и Тери Фенуик, след което мушва топката край Шилтън за 2:0. Гениално изпълнение, което ще бъде определено за най-красиво на шампионата. Към края Гери Линекер връща един гол за Англия, но той не стига за нищо. Отборът напуска световното победен.
Кой подучва Марадона за Божията ръка?
Големите скандали почват след мача. Имаше ли игра с ръка на Марадона при първия гол? Аржентинският журналист от агенция „Нотисиас” Карлос Полимени успява да се напъха при Диего в съблекалнята. Подучва го какво да говори. „Ако е имало ръка, това беше Божията ръка”, отсича Марадона пред репортерите. За по-убедително лъже и на английски: „Но хенд, но хенд!” Само че след мача се намира качествен запис, че лъже. Отделно от това мексиканският фотограф Алехандро Охеда е заснел отблизо „Божията ръка” в два поредни кадъра. Снимката обикаля света. Вън от съмнение е, че Диего си е послужил с измама и голът е нечестен.
Големият грешник от тъча
Световната преса се нахвърля върху Богдан Дочев. При гола главният арбитър Бенасьор е бил далеч от ситуацията, което е отчетено като гаф. Но при това положение само българинът е можел да види и сигнализира за играта с флага си. Правят се аналогии с финала на световното през 1966 г., когато съветският тъчрефер Тофик Бахрамов зачита несъществуващ гол за Англия във финала срещу Западна Германия (4:2). Британските таблоиди стигат до крайност. Пишат, че Дочев е получил солидна сума в долари, за да зачете скандалния гол. Букмейкърите в Лондон също наливат масло в огъня. Те обявяват, че ще изплащат печалби на всеки, заложил на резултат 1:1 и на практика анулират първия гол на Марадона.
Само Дочев ли е виновен?
Чест прави обаче на английските журналисти, че не търсят вината само в Богдан Дочев. „Сън” разкрива, че вратарят Питър Шилтън не е бил достатъчно концентриран, за да избие топката от дребосъка Диего. Предната вечер Шилтън е имал страшен скандал по телефона със съпругата си, която по принцип смилал от бой. На мушката е и селекционерът Боби Робсън. Иначе отличният специалист прави груба грешка и не поставя персонален пазач на Марадона, след като е пределно ясно, че съперникът му от другата скамейка Карлос Билярдо си е изградил играта около Диего.
Богдан Дочев е третият съдия от ляво надясно
В крайна сметка Аржентина стига до финала, бие Германия с 3:2 и става световен шампион. Българското съдийство обаче опира пешкира за скандалния мач с англичаните и Божията ръка. Реферите ни са зачеркнати за дълго време и не свирят нито на световно, нито на европейско първенство.
„Още на секундата показах, че има нарушение”
Дълго време Богдан Дочев или не дава публични обяснения, или се ограничава да каже, че ситуацията била сложна. По-късно обяснява, че сигнализирал на главния съдия за нередност, но го направил чрез скрити знаци, а не с вдигане на флага, както е по правилник. Едва преди няколко години пред сп. „Биограф” бившият футболен съдия разяснява подробно ситуацията. „Още на секундата показах отношението си. Неслучайно стоях статично на тъча, вместо да тръгна към центъра. Не можех да размахам флага и да кажа на Бенасьор, че голът е нередовен. Тогава съдийството беше различно, правилата бяха други. Тъчреферите нямаха тези правомощия, каквито имат сега – да отменят голове, да посочват нарушения за картони. Стоях с флага и чаках какво Али Бенасьор ще отсъди. Щом той даде знак, че всичко е наред и призна гола, аз какво мога да направя? Едва когато той тръгна гърбом към центъра, тръгнах и аз”, казва в своя защита Богдан Дочев.
Край на играта за славния рефер
Според Богдан Дочев, чиновниците в БФС са използвали този случай, за да го ликвидират от съдийството. Той е имал представен проект за школа за обучение на рефери, но в централата не го одобряват. Нещо повече – по думите му ФИФА е изпратила писмо до футболния съюз, в което нямат претенции към отсъжданията му в мача. Поставена му е обща оценка 8.4 за представянето му в Мексико ‘86. Всичко това обаче остава потулено по чекмеджетата. Дочев е отстранен от футбола. Напуска обиден, работи по-късно като икономист и консултант в частна строителна компания. В редките си интервюта споделя, че Марадона е съсипал важна част от живота му.
Ръкостискането между Диего Марадона и Богдан Дочев след края на мача
Закъснелите признания на Марадона
Самият Диего си признава чак през 2005 г., че е вкарал гола с ръка. Обяснението му звучи твърде цинично: „Имах късмет, че Господ позволи гола да бъде зачетен, защото трябваше да го отменят. Шилтън въобще не видя играта с ръка, след това един от техните му каза. Когато топката влезе в мрежата, чаках някой да дойде и да ме прегърне. Извиках им – идвайте да се прегръщаме, че ще анулират гола ми! Шилтън беше огромен, нямаше начин да го надскоча и да вкарам с глава. Затова вкарах в играта и други оръжия”.