Незабравимите моменти от битките между Реал Мадрид и Ливърпул

Незабравимите моменти от битките между Реал Мадрид и Ливърпул Снимка: Getty Images
1980/81: Ливърпул - Реал Мадрид 1:0 - първият финал в Париж Снимка: Getty Images
1980/81: Ливърпул - Реал Мадрид 1:0 - първият финал в Париж
2008/09: Ливърпул - Реал Мадрид 4:0 - шоу на Торес на "Анфийлд" Снимка: Getty Images
2008/09: Ливърпул - Реал Мадрид 4:0 - шоу на Торес на "Анфийлд"
2014/15: Ливърпул - Реал Мадрид 0:3 - "бял" рецитал на Роналдо и Бензема в Англия Снимка: Getty Images
2017/18: Реал Мадрид - Ливърпул 3:1 - контузията на Салах, феноменалния гол на Бейл и Тринайсетата Снимка: Getty Images

Тазгодишният финал в Шампионската лига между Реал Мадрид и Ливърпул е последният пример за велико съперничество, което започва да произвежда все повече и повече незабравими моменти за историята.

Двата гранда се изправят един срещу друг за първи път във финала за КЕШ през 1981-ва, отново в Париж. Впоследствие се срещат още седем пъти, като балансът на силите е доста изравнен - 4 победи за "кралете", 3 за Ливърпул, като има и едно равенство.

С нетърпение очакваме още едно шоу между "бели" и "червени", а дотогава ще си припомним най-паметните моменти от съперничеството им:

Снимка: Getty Images

Първата им среща датира отпреди 41 години, отново в Париж, но на "Парк де Пренс", а не на "Стад дьо Франс". По всичко личи, че двубоят отива към продължения, но с гол осем минути преди края Алън Кенеди донася трети трофей в рамките на пет години за "червените".

Дни преди финала голмайсторът дори не знае дали ще бъде включен в състава, тъй като все още не е възстановен напълно от контузия. "Боб Пейсли ни каза състава , когато стъпихме на терена. Бях шокиран, че ме е избрал, но каже ли ти мениджърът, че влизаш, настройваш се за това и даваш всичко от себе си", признава бившият ляв бек.

Първата визита на Реал на "Анфийлд" не се помни с добро от феновете на "белия балет". Онзи осминафинал от Шампионската лига все още се смята за един от най-добрите мачове на Ливърпул в Европа, благодарение основно на феноменалното партньорство между Стивън Джерард и Фернандо Торес.

Бившият нападател на Атлетико Мадрид се бе контузил при загубата с 0:1 на "Бернабеу", но успя да се възстанови и да накаже бившия си градски съперник. Торес откри резултата още в 16-ата минута, след което можеше да наниже и хеттрик, но перфектните изяви на Икер Касияс предотвратиха това.

Капитанът Стивън Джерард вкара два в стотния си европейски мач. Разгромът бе довършен от Андреа Досена, но след супер представянето срещу Реал тимът на Рафа Бенитес бе отстранен от Челси на четвъртфиналите с общ резултат 5:7.

Пет години по-късно историята бе доста по-различна. Реал "разкова" тима на Брендън Роджърс насред "Анфийлд" в рамките на само 18 минути през първата част. Фантастичен гол на Кристиано Роналдо, последван от два на Карим Бензема бързо решиха всичко.

Двубоят бе от груповата фаза на турнира, като тогава в групата на двата колоса бе и българският Лудогорец, за който това бе първо участие в най-престижния европейски клубен турнир. Тогава в групата бе още и швейцарският Базел, а разградчани спечелиха цели четири точки, записвайки и равенство 2:2 с "червените" в София.

След мача Роджърс порица Марио Балотели, че е разменил фланелката си с Пепе. В крайна сметка Ливърпул завърши трети в групата и отпадна от турнира още на този етап, а в края на сезона Балотели бе пратен под наем в Милан.

Воден от атомното трио Мохамед Салах-Роберто Фирмино-Садио Мане, Ливърпул започна остро, но балансът на силите бе променен в средата на първата част, когато след сблъсък със Серхио Рамос на Салах му се наложи да напусне терена принудително.

И четирите гола паднаха след почивката. Малко след подновяването на играта Карим Бензема се възползва от детинска грешка на Лорис Кариус, което обаче не изглеждаше да е повлияло особено на играчите на Ливърпул, тъй като няколко минути по-късно Мане изравни.

Тогава дойде може би най-великият момент в кариерата на Гарет Бейл. Уелсецът се появи като резерва, за да вкара един от най-великите голове в историята на турнира. Само две минути и две секунди след появата си на терена Бейл препарира Кариус с фамозна задна ножица.

В последните десет минути остана време и за още един негов гол, разбира се, още веднъж с огромната помощ на Кариус, който не успя да се справи с един далечен удар и изпусна топката зад гол линията.

Това бе трети пореден триумф в Шампионската лига за Реал и Зинедин Зидан и общо 13-и в историята на мадридчани, но оттогава "кралете" не са вдигали трофея. Ще успеят ли да го направят отново, или Ливърпул ще вземе реванш за загубата преди четири години, предстои да разберем.