Рънътъ прави борбътъ

В средата на 90-те години, когато момчетата с дебели вратове стряскаха съня и деня на хората с бизнес в България, бързо набра популярност изразът "Рънътъ прави борбътъ". Макар да не излезе от мутрите, тогава по-често наричани борци, фразата бързо бе прехвърлена на тях. И се превърна в слоган за типовете от силовите групировки. Престъпните структури се оглавяваха от слезли от тепиха и желаещи да забогатеят набързо юнаци, мнозина от които вече не са между живите.

Оттогава и върху борбата падна петно, което дълго време в този спорт у нас трябваше да чистят. Когато реномето беше излъскано до неузнаваемост, дойде слабото представяне на Олимпиадата в Лондон. И за пръв път от над десетилетие войната между борците излезе извън пределите на федерацията. В най-успешния индивидуален спорт у нас обикновено решават проблемите помежду си и без излишен шум в медиите. Личностните конфликти оставаха вътре в семейството, а перфектният медиен имидж се поддържаше непрекъснато.

Когато дойде време да се покажат виновните за представянето в Лондон, типично по български, всички започнаха да сочат другия. Но този път схемата се смени. Сблъсъкът между президента на федерацията и един от най-великите ни борци в историята Валентин Йорданов и най-успешния ни треньор през последните години Симеон Щерев излезе извън дебелите стени на спорта и се прехвърли в медиите. Треньорът поиска оставката на президента на федерацията след своя провал. Да ви изглежда познато?

Повтаря се драмата, която тресеше волейбола през летните месеци на 2012 година. Най-успелият треньор надигна опозиция срещу дългогодишния шеф на федерацията. И увлече най-титулувания състезател на националния отбор, който е емоционално свързан със самия него.

В ролята на Матей Казийски, дами и господа, Станка Златева. Двойната олимпийска вицешампионка открито обяви подкрепата си към Симеон Щерев, който я изгради като спортист. И поне за момента тя не възнамерява да се състезава при новото треньорско ръководство. За разлика от Казийски обаче, тя не афишира гласно, че е с наставника си в искането му за оставка на Валентин Йорданов.

И Радостин Стойчев, и Симеон Щерев публично признаха, че са били саботирани от своите шефове в последния двегодишен цикъл. Но докато за волейболния наставник на Тренто се чакаше само подходящия момент , за да бъде изритан от поста, колегата му в борбата получи доста дълъг мандат. Подобно на Радостин Стойчев, треньорът Симеон Щерев е само лицето на опозицията.

Инакомислещите в борбата се очаква да оглави Димитър Джамов - бивш президент на централата от 1995 до 1997 година - точно в онези „прекрасни" времена, за които стана дума в началото. При това той пое поста след кончината на Васил Илиев - водач и идеолог на силовата групировка ВИС 2. На последната среща с медиите, свикана от Щерев за официалното обявяване войната срещу Валентин Йорданов, се появи и Джамов.

Наред с алтруистичното желание за развитие на българската борба в тази война се прокрадват няколко милиона причини. През 2012 година бюджетът на федерацията беше над 3,3 млн. лева. Според новото финансиране, предвидено от Министерството на физическото възпитание и спорта за 2013 година, борбата влиза в графа „приоритетни". Това означава, че държавната субсидия ще бъде с най-висок размер до Рио 2016.Наред с волейбола, бокса, щангите, художествената и спортната гимнастика.  Изброените попадат в програмата „Олимпийска подготовка" на МФВС заради резултатите си на Игрите в Лондон. Затова и днес борбътъ прави рънътъ.

А наред с всички прилики, изброени с волейбола, трябва да се спомене и една разлика. Една, но достатъчно съществена. Волейболът акумулира огромен зрителски интерес, както в залите, така и през екрана. И генерира приход за федерацията. Докато борба се гледа от настоящи и бивши състезатели на живо, а по телевизията предизвиква зрителите единствено на Олимпиада. При това отново с ниски нива на рейтинга.

Новините

Най-четените