Бенфика обърна Ливърпул с две дузпи

Датският защитник на Ливърпул Даниел Агер открива резултата с техничен удар с петичка между Кардосо, Луизао и Гарсия от Бенфика Снимка: Getty Images/Gulliver

Бенфика се наложи с 2:1 над Ливърпул в атрактивен първи четвъртфинал за Лига Европа. "Орлите" излязоха без звездата си Хавиер Савиола, който не успя да се възстанови за сблъсъка.

Гостите откриха с изключително красив гол в 9-ата мин. на датския защитник Даниел Агер, който технично чукна топката с петичка след центриране от пряк свободен удар на Стивън Джерард.

В 31-ата мин. Райън Бабел от Ливърпул бе изгонен за спречкване с Луизао, който получи само жълт картон.

Макар и с десет човека, Ливърпул можеше да увеличи преднината си пет минути по-късно, когато Фернандо Торес отново вкара топката в мрежата на вратаря на Бенфика в Лига Европа Жулио Сезар, но голът бе отменен от съдията Йонас Ериксен за твърде спорна засада на Дирк Каут.

Постепенно Бенфика взимаше все по-голям игрови превес и изпускаше положение след положение пред вратата на Рейна. "Орлите" материализираха превъзходството си през второто полувреме чрез две дузпи, изпълнени от голмайстора на отбора Оскар Кардосо, който на няколко пъти не успя да вкара от игра.

Като цяло крайният резултат в полза на португалския клуб е адекватен на показаното на терена, тъй като Бенфика имаха превъзходство, както личи от статистиката на ударите по посока на вратата - 15:5.

На мачовете Хамбургер - Стандард и Фулъм - Волфсбург се получи същият краен резултат 2:1, който дава известно предимство за гостуващите в реваншите отбори, но чиста победа с един гол би устроила Ливърпул, Стандард и Волфсбург на свой терен.

Испанският сблъсък на четвъртфиналите Валенсия - Атлетико (Мадрид) бе очаквано атрактивен и завърши 2:2. Столичаните повеждаха на два пъти чрез Форлан и Лопес, но домакините изравняваха с голове на Фернандес и Вия, за да запазят шансовете си живи за следващата седмица.

Като цяло първите четвъртфинали от Лига Европа оправдаха напълно въвеждането на новия формат в турнира, наследил Купата на УЕФА, донасяйки много емоции и естетическа наслада на зрителите.