Испания с историческо постижение във футбола

Испания стана първата страна в историята на футбола, чийто младежки и мъжки отбор са носители на европейската титла по едно и също време Снимка: marca.com

Испания записа историческо постижение във футбола след като късно снощи младежкият национален тим на страната спечели европейската титла за младежи до 21 г. На финала на първенството, което се проведе в Дания, Испания би с 2:0 Швейцария след попадения на Андер Еререра и Тиаго Алкантара.

Така Испания стана първата страна, която е носител по едно и също време на европейската титла и при мъжете, и при младежите до 21 г.

За последните три години това е трета купа спечелена от някой от националните отбори на Испания по футбол. През 2008 г. мъжкият тим взе злато на европейското първенство в Австрия и Швейцария, през 2010 г. „ла фурия роха" стана и световен шампион, а сега младежите триумфираха на континенталното първенство в своята възраст.

Колекцията може да бъде увеличена след месец когато започват европейското първенство за юноши до 19 г. и световното първенство за младежи до 20 г.

В историята на Испания това е трета европейска титла при младежите. Тимът е носител на трофея през 1986 г. и 1998 г. Така „ла рохита" излезе на трето място в класацията на шампионите. Първи с пет титли са италианците. С по две пък са Англия, Холандия и бившия СССР.

Успехът на тима на Луис Мия предизвика истинска еуфория в страната-световен шампион. „Испания има бъдеще", коментира „El Pais". „Тези момчета са много големи", написа „Marca", „Европейска корона за бъдещето на Испания", категоричен беше и ABC.

„Златните медали са награда за упорития труд, бойния дух и вярата в собствените сили, които моите футболисти показаха по време на турнира", коментира треньорът на шампионите Луис Мия.

Той посвети трофея на техническия директор на федерацията Фернандо Йеро. „Той изигра ключова роля за този успех. За съжаление напуска поста си. Докато го заемаше демонстрира страхотен професионализъм, работихме отлично заедно. Всички треньори изпитваха огромно удоволствие от работата си с него. Тази победа е и за него", допълни Мия.