Литекс шампион на България за 4-и път!

Литекс спечели четвъртата си шампионска титла в своята история Снимка: Sport1.bg
Литекс спечели четвъртата си шампионска титла в своята история

Отборът на Литекс е новият стар шампион на България! "Оранжевите" съумяха да дублират постижението си от миналата година, като се наложиха с 3:1 над Локомотив (Сф) на стадион "Българска армия" в София.

Така кръг преди края ловчанлии са недостижими на върха със своите 74 точки - с пет повече от втория Левски, който очаквано взе трите точки срещу Академик след класическо 3:0 в на терена в "Овча купел".

Старши-треньорът Любослав Пенев пък спечели първата си титла в своята треньорска кариера, при това на стадиона, откъдето тръгна за големия футбол.

Всички шампионски попадения за гостите паднаха през второто полувреме. В 48-ата минута вратарят на "червено-черните Валентин Галев не успя да хвърли добре топката напред.

Тя бе овладяна от Дока, който потърси Тодоров, а той на свой ред намери Момчил Цветанов. Последният финтира капитана Добрев и прати топката във вратата.

Пет по-късно всичко започна да изглежда ясно. Петър Занев центрира към Светльо Тодоров, който с прекрасен шут от воле прониза Галев.

Интригата на "Българска армия" обаче се върна в 68-ата минута благодарение на попадението на Лахчев при едно центриране от свободен удар на Дафчев.

Тя обаче съвсем бе убита в 72-ата, когато Футболистът на футболистите за този сезон Дока засече подаване на Миланов.

Академик не успя да се противопостави на Левски, въпреки че първи успя да стигне до гол в мача. В 13-ата минута далечен изстрел на Бонфим бе отразен от Илиев, но бившият играч на ЦСКА Стойко Сакалиев се разписа при добавката, но попадението бе отменено заради засада.

В 32-ата минута Гаджев от пряк свободен удар успя да преодолее Стойчев, а два красиви гола на Даниел Младенов в последните десетина минути придадоха класически вид на резултата.

ЦСКА загуби катастрофално на "Лаута" с 1:4 от Локомотив (Пд) в доста странен двубой. Милен Радуканов бе дал почивка на доста от своите титуляри, което предопредели крайния изход на мача.

Въпреки това "червените" първи отбелязаха още в 3-ата минута след пробив на Тонев отляво и центриране към непокрития Гъргоров, който стреля на полупразна врата и въпреки реакцията на Лучини порази целта.

Оттам насетне софиянци действаха доста разконцентрирано и без никаква мотивация. В 9-ата минута центриране на Здравко Лазаров падна на главата на Кавдански, който с хубав изстрел прати топката в даления на Караджов ъгъл.

Пет по-късно Джереми Родригес се възползва от неразбирателство между Тонев и Стоянов в наказателното поле на ЦСКА и изведе "смърфовете" напред. При телевизионните повторения обаче се видя как французинът си поведе топката с ръка.

След още пет падна и трето попадение в мрежата на "армейците", което отново бе нередовно. При една центрирана топка в пеналта Златински, който бе видимо в засада я прати с глава над Караджов за 3:1.

Въпреки това цесекарите не реагираха по никакъв начин на съдийските отсъждания, а още по-малко с игра на терена.

В края на срещата дори не бе свирена дузпа за нарушение срещу Четин Садула, но и това бе подминато от рефера Георги Йорданов и играчите в червено.

Христо Златински записа втори гол на своята сметка в 70-ата минута, с което направи победата на "черно-белите" още по-изразителна, а срамът за гостите - още по-голям.

Изключително драматично се развиха мачовете, имащи пряко отношение към борбата за четвъртото място, което може да позволи участие в Лига Европа.

Черно море направи много голяма грешна стъпка, след като не победи Миньор, макар че поведе в резултата след скандален гол. Така "моряците" не успяха да изпреварят Локомотив (Сф) и ще се надяват на чудо в последния кръг.

Берое пък се самоуби с равенство 1:1 като домакин на Видима-Раковски и с това се прости със своите евронадежди.

Севлиевчани са с едни гърди напред пред Сливен и Академик в борбата за оцеляване, като в момента заемат 14-ото място, даващо право на поправителен на баража.

Пирин и Калиакра пък се спасиха от изпадане и ще останат в "А" група още поне един сезон, а в мач без абсолютно никакво значение Монтана нанесе нова загуба на Славия.