Ивет Лалова седма на световното първенство

Ивет Лалова завърши седма на световното първенство по лека атлетика в Даегу Снимка: Getty images
Ивет Лалова завърши седма на световното първенство по лека атлетика в Даегу

Спринтьорката Ивет Лалова остана на седмо място във финала на 100 м на световното първенство по лека атлетика в Даегу, Южна Корея. Днес по обед българката най-напред си осигури участие във финала след като финишира трета в полуфиналната си серия с време от 11,23 сек.

Във финала Ивет бе в първи коридор и бе единствената европейка измежду осемте финалистки. Лалова записа време от 11,27 сек, което й отреди седмото място. така тя затвърди впечатленията от добрата си форма през този сезон. По-рано през годината Ивет записа време от 11,08 сек. През юли българката спечели балканската титла в Сливен с резултат от 10,96. Ако се бе повторил сега той щеше да й донесе медал.

Световна шампионка в Даегу стана американката Каролин Джетър. На полуфинала тя бе в серията на Ивет Лалова и я спечели с 11,02. Във финала пък времето й бе още по-добро - 10,90 сек.

Среброто отиде при двукратната олимпийска шампионка на 200 м Вероника Кембъл-Браун от Ямайка, която финишира за 10,97, а бронзът при Кели Ан-Баптист, която също бяха на полуфинал заедно с Лалова. Баптист завърши за 10,98 сек. Световната и олимпийска шампионка от Берлин Шели-Ан Фрейзър поведе в началото на финала, но след това изостана и завърши на четвърто място с време 10.99

За Ивет това е първо участие във финал на световно първенство в кариерата й. 27-годишната софиянка стана и едва втората българка в историята, която се класира за финал на 100 м на планетарен форум. Преди 24 годиин в Рим Анелия Нунева финишира пета с 11,09 секунди.

С участието си във финала българката постигна и целта, с която замина на световното първенство. "Самият финал сам по-себе си е много силен, трудно достъпен, затова целта ми е такава", обясни Ивет преди десет дни.