Хамилтън спечели шоуто на Mercedes в Бахрейн

Люис Хамилтън триумфира в Бахрейн, а Mercedes взе двойна победа

Люис Хамилтън спечели втора поредна победа във Формула 1 през 2014, след като успя да удържи зад себе си съотборника си в Mercedes Нико Розберг в битката за първото място в Гран при на Бахрейн. Шефовете на тима оставиха двамата да се състезават и Люис и Нико осъществиха по няколко атаки един срещу друг, сменяха си местата, а в последните 10 обиколки след прибирането на колата на сигурността поднесоха страхотна надпревара на феновете и пак се откъснаха пред колоната.

Хамилтън вече има 24 победи, толкова колкото и легендарният Хуан Мануел Фанджо.

От групата преследвачи на лидерите, в която влязоха осем пилоти, всички на дистанция, позволяваща атака с DRS, изпъкна Серхио Перес, който донесе на Force India първи подиум за сезона и завърши трети. А колата на сигурността излезе на пистата, след като Пастор Малдонадо с Lotus уцели при излизането си от бокса Естебан Гутиерес със Sauber и го преметна два пъти във въздуха. Мексиканецът само успя да попита по радиото: „Какво, по дяволите, беше това?"

Състезанието започна със страхотен старт на Хамилтън, който в първия завой изпревари потеглилия от полпозишън Розберг, а при спиранията в бокса в Mercedes разделиха стратегиите на двамата си пилоти. При излизането на колата на сигурността Люис загуби аванса си от около 10-на секунди, а освен това беше с по-твърдите гуми, а Розберг с по-бързите меки сликове. Това доведе до няколко атаки на Нико, но всеки път Люис успяваше да си върне първото място и на финала записа втора поредна победа за първи път от 2010 година насам. Преди прибирането на колата на сигурността единият от шефовете на Mercedes Пади Лоу каза по радиото на Люис и Нико, че трябва да направят така, че и двамата да стигнат до финала, това обаче не се оказаха заповеди от бокса, защото и двамата на няколко пъти се атакуваха.

Перес от своя страна донесе първи подиум на Force India от 2009 насам, а мексиканецът още вчера след квалификацията каза, че целта му ще е място в Топ 3 на финала. Серхио прекара по-голямата част от състезанието в оспорвана битка със съотборника си Нико Хюлкенберг, но след колата на сигурността успя да го изпревари, а Нико падна жертва на силната атака на Дениъл Рикардо с Red Bull, който финишира четвърти.

Дениъл успя бързо да догони съотборника си Себастиан Фетел в дъното на Топ 10, после шампионът получи указание от бокса да го пусна напред, тъй като DRS-системата на Себ отказа. След спиранията в бокса Фетел пак беше пред Дениъл, но в последните обиколки Рикардо го атакува и го изпревари, а след това задмина и Хюлкенберг, като Фетел завърши шести.

Зад Фетел останаха двамата пилоти на Williams, които рязко загубиха скорост след прибирането на колата на сигурността, а Топ 10 допълниха Фернандо Алонсо и Кими Райконен, като на финала Алонсо саркастично вдигна ръка за поздрав към екипа на италианците, сякаш е спечелил състезанието. В това състезание пилотите на Скудерията отстъпиха на свои колеги, каращи за отбори с много по-малък бюджет, които обаче бяха по-бързи от тях, тъй като колите им имаха повече мощност, по-добро сцепление и износваха по-равномерно гумите. Преди състезанието президентът на Ferrari Лука ди Монтедземоло атакува остро новите правила и обясни, че състезанията приличат на каране на „таксиметрови шофьори", а само часове по-късно думите му бяха опровергани от Гран при на Бахрейн и битката за всяка една позиция.

Състезанието се оказа провал и за McLaren - Магнусен спря малко преди финала заради повреда, а при рестартирането Бътън изпадна от Топ 10 заради проблеми с гумите и също спря, малко повече от обиколка преди финала.