Литекс и ЦСКА стартираха победно в първенството

Грегъри Нелсън не бе на познатото си ниво от пролетта в мача с Локомотив (Сф) Снимка: Sport1.bg
Грегъри Нелсън не бе на познатото си ниво от пролетта в мача с Локомотив (Сф)

Шампионът Литекс и носителя на Купата и Суперкупата на България ЦСКА очаквано взеха победи в първите си мачове в "А" група през новия сезон.

"Оранжевите" стигнаха до труден успех с 2:1 на своя стадион срещу Берое, след като дълго време губеха в резултата.

Още в 7-ата минута домакините бяха неприятно изненадани при едно центриране от ъглов удар, когато Ваня Дзаферович прониза с глава Виничиус Баривиера.

Малко преди това Литекс можеше да открие чрез Тиаго Мирасема, който направи страхотен пропуск от около точката за дузпа.

Очаквано шампионите наложиха превес, който даде плод след малко повече от час игра. В 62-ата минута Петър Занев посрещна една отбита топка и от над 25 метра порази целта.

Трите точки бяха изковани в 77-ата минута. Александър Цветков отправи мощен удар, който с мъка бе спасен от Теменлиев. Топката обаче попадна на крака на Джерманович и той от въздуха я насочи към мрежата.

ЦСКА постигна същия резултат срещу Локомотив в първото столично дерби за сезона. На пръв поглед "армейците" изцяло контролираха събитията на терена, макар че накрая можеше и да не си тръгнат с трите точки.

Още в 3-ата минута Мишел Платини изведе с отличен пас по тревата Спас Делев и бързоногото крило търкулна топката покрай тялото на Галев за 1:0.

След още 15-20 активни минути на ЦСКА темпото изведнъж спадна, а Локомотив пропиля отлична възможност да възстанови статуквото. В 30-ата минута Романов проби отляво и центрира към Преслав Йорданов. Снажният таран на "железничарите" отправи силен удар с глава, но топката срещна напречната греда и тупна пред голлинията на М'Боли.

Всичко изглеждаше ясно в 58-ата минута, когато Делев буквално развинти защитата на символичните домакини, комбинира с Платини, той на свой ред намери Нелсън. След шут на холандеца и последват рикошет топката попадна на крака на Янис Зику и румънецът хладнокръвно опъна мрежата зад Галев.

Интригата обаче бе върната само 14 минути по-късно. Райс М'Боли изби не много добре една центрирана от корнер топка, която бе посрещната от Романов. След неговия изстрел кълбото премина през куп от играчи и се спря във вратата.

Златният шанс за Локомотив бе в 3-ата минута от добавеното време. Изсипана топка в полето на "армейците" хвана защитата им неподготвена. Там бе абсолютно сам оставен резервата Мешич, който обаче стреля нескопосано с глава над напречната греда.

Последният мач от този I кръг на "А" група е в понеделник, когато от 20:00 часа започва другото столично дерби Левски - Славия. Мачът от стадион "Георги Аспарухов" може да бъде наблюдаван директно по TV7.