Форлан застреля Ливърпул

Капитанът на Ливърпул Стивън Джерард Снимка: Getty Images
Капитанът на Ливърпул Стивън Джерард

С гол на Диего Форлан Атлетико (Мадрид) си осигури чиста победа в първия полуфинален мач за Лига Европа. Попадението дойде още в 9-ата мин. и затвърди традицията на уругвайския стрелец да бележи срещу Ливърпул. Форлан се радва на култов статус сред почитателите на вечния враг на мърсисайдци Манчестър Юнайтед от 2002 г., когато „червените дяволи" победиха Ливърпул с 2:1 с две негови попадения.

Английският гранд можеше да възстанови първоначалния баланс срещу Атлетико още в 17-ата мин., но гол на Юси Бенаюн бе отменен от френския съдия Лоран Дюамел след вдигнат флаг на помощника му. Телевизионните повторения показаха, че решението за това е било неправилно.

Така преди реванша Ливърпул ще е в позната роля на догонващ на собствен терен. В осминафиналите „червените" от града на Бийтълс изоставаха със същия резултат 0:1 от Лил, но бяха категорични на „Анфийлд" - 3:0. На четвъртфинала с Бенфика те успяха да победят португалците с 4:1 след 1:2 в първия мач.

Мениджърът на Ливърпул Рафа Бенитес отхвърли тезата, че тежкото пътуване с влак и автобус заради облаците вулканичен прах в небето, е повлияло негативно на представянето на отбора му... „Всичко беше наред, защото работихме здравата и се подготвихме добре. Разочаровани сме, защото допуснахме лесен гол, а след това нашият беше отменен, но във футбола не можеш да промениш нищо след края на мача. Можеше да бъде по-добре, но и по-зле. Така всичко ще се реши на „Анфийлд", където излизаме за битка и ще имаме привържениците си като свое силно оръжие", каза испанецът.

Бенитес побърза да разсее спекулациите около евентуален трансфер на пропусналия мача заради контузия Фернандо Торес... „Единственото важно нещо около него в момента е да бъде готов за игра колкото може по-скоро. Торес е щастлив при нас още от пристигането си и се надявам, че ще бележи още много голове за Ливърпул в бъдеще", заяви мениджърът.

В другия полуфинален сблъсък Фулъм оцеля като гост на Хамбургер, като нулевото равенство бе почти изцяло заслуга на австралийския страж Марк Шварцер. Германците отправиха 17 удара към вратата на англичаните срещу само 2 от тяхна страна, но скромният лондонски тим продължава да вярва в своята приказка след изключително изгодния резултат, който постигна.

„Ще бъде изключително опасно, даже глупаво, да си мислим, че победата вече е постигната. Сега сме на полувремето ни остава втората част от 90 минути. Още много футбол има да се играе, а Хамбургер е доста силен отбор. Ако те вкарат първи другата седмица, предимството вече ще е на тяхна страна", побърза да подтисне възможна еуфория мениджърът на Фулъм Рой Ходжсън.

Притеснение за него донесе повторната травма в ахилеса на централния нападател Боби Замора, който бе заменен в началото на второто полувреме... „Не съм го отписал за реванша, но по-скоро очаквам да не е в състояние да играе", каза опитният специалист.