Испания и Италия са вече на Евро 2012

Негредо се радва, след като е вкарал първите две попадения във вратата на аматьорите от Лихтенщайн Снимка: Getty Images

Националните отбори на Испания и Италия се присъединиха към Германия, класирайки се за финалите на Европейското първенство по футбол в Полша и Украйна догодина.

Трите тима имаха нужда от победи в своите мачове във вторник вечер, с които да осигурят и на теория участието си в шампионата на Стария континент.

Настоящият носител на трофея срещна съпротива от страна на Лихтенщайн в продължение на малко повече от половин час, след което набързо си свърши работата за шестата поредна победа от шест мача.

Звездата на Севиля Алваро Нагредо даде тон на останалите с две попадения в рамките на три минути, а Шави Ернандес покачи на 3:0 непосредствено преди двата тима да се оттеглят за почивка.

Още толкова попадения паднаха и през втората част. В 52-ата минута Серхио Рамос увеличи на 4:0, а Давид Вия последва примера на Негредо и също записа на два пъти името си сред голмайсторите за кеф на публиката в Логроньо.

В другия мач от група "I" Шотландия надделя трудно над Литва с 1:0 и съхрани шансовете си за бараж, оставайки на две точки зад отбора на Чехия.

Четирикратният световен шампион Италия се измъчи доста преди да се наложи над гостуващия тим на Словения с 1:0 в двубой от група "C" на терена във Флоренция.

Голът на класирането падна чак в 85-ата минута, като негов автор бе Джампаоло Пацини.

От поражението на Словения се възползва Сърбия, която дръпна сериозно на финалната права в борбата за второто място след очаквана домакинска победа с 3:1 над Фарьорските острови.

В битката се намеси и Естония след категоричен успех с 4:1 над Северна Ирландия у дома. Тимът от бившата съветска република, както и този на словенците обаче имат мач повече от западните ни съседи.

По-рано тази вечер Холандия по подобие на Испания също продължи перфектното си представяне и остана с пълен актив от точки след 2:0 като гост на Финландия в своята група "Е".

Трите точки на "лалетата" донесоха Кевин Строотман в 29-ата и Лук де Йонг в 90-ата. Въпреки успеха и на практика сигурното си класиране все още има теоретична възможност Холандия да бъде изместена от първото място от Швеция, която надделя с 5:0 над Сан Марино.

Унгария пък би Молдова с 2:0 като гост и продължава борбата за второто място с "Тре Крунур", въпреки че има мач повече.

Доста заплетено продължава да бъде положението в групи "B", "D", "F" и "H", където на теория могат да продължат първите три отбора.

В група "B" Русия буквално изпусна Ейре, завършвайки 0:0 на "Лужники" и ще трябва доста да се постарае да съхрани първото си място, още повече че изненадващо изкочи нов претендент - Армения, шокирала коравия по принцип състав на Словакия с 4:0 насред Братислава.

В група "D" Босна и Херцеговина постигна втора победа в рамките на няколко дни над Беларус, този път с 1:0 у дома. Така Един Джеко и компания се доближиха на само точка от лидера Франция, който стигна до 0:0 с Румъния при откриването на новия стадион "Арена Национал" в Букурещ, където догодина ще се играе финалът на Лига Европа.

Хърватия изпревари Гърция на върха в група "F" след домакинска победа с 3:1 над Израел, докато по същото време "елините" стигнаха до разочароващо 1:1 в Латвия.

Дания спечели скандинавското дерби в група "H" след 2:0 срещу Норвегия и съвсем заплете интригата. Двата тима и този на Португалия имат по 13 точки, като норвежците са с мач повече.

Последните квалификации, след които ще отпаднат всички въпросителни и ще бъдат определени двойките за баражи, са на 7 и 11 октомври.