Барселона и Новак Джокович с престижни награди

Безспорният номер едно в мъжкия тенис Новак Джокович получи поредно признание Снимка: Getty images
Безспорният номер едно в мъжкия тенис Новак Джокович получи поредно признание
Световният и европейски клубен шампион по футбол Барселона заслужено стана отбор на годината Снимка: Getty images
Английската футболна легенда сър Боби Чарлтън получи наградата за цялостен принос към спорта Снимка: Getty Images / Guliver

Световният клубен първенец във футбола Барселона и абсолютният №1 в мъжкия тенис в момента Новак Джокович спечелиха престижната награда "Laureus" за 2012 година. 24-годишният сърбин спечели в категорията "Спортист на годината" (мъже), а испанският футболен гранд стана отбор на годината.

В понеделник вечерта, на церемония в Лондон, Джокович получи наградата си седмица, след като триумфира на Откритото първенство на Австралия и стана петият тенисист в "Откритата ера" с три поредни титли в турнирите от "Големия шлем". Призът бе връчен на Джокович от германската тенис легенда Борис Бекер. През 2011 година Ноле спечели Australian Open, "Уимбълдън" и US Open, като достигна и до полуфиналите на "Ролан Гарос".

Барса пък спечели престижното отличие, след като през 2011 година стана клубен първенец на планетата, носител на титлата и Суперкупата на Испания, и грабна трофея на Шампионската лига. Наградата "Laureus" бе връчена лично на президента на "блаугранас" Сандро Росел.

Барселона спечели наградата в конкуренцията на шампиона на НБА Далас Маверикс, отбора от Формула 1 "Ред Бул", тима по ръгби на Нова Зеландия, отбора на Англия по крикет и женския футболен тим на Япония. Джокович пък изпревари аржентинската суперзвезда на Барселона Лионел Меси, който за трета поредна година стана носител на "Златната топка".

В категорията "Спортист на годината" (жени) наградата "Laureus" стана притежание на лекоатлетка. Това е кенийската бегачка на дълги разстояния Вивиан Черют. През миналата година тя стана световна шампионка в бягането на 5000 и 10 000 метра.