Пред академична аудитория Сър Алекс разкри как стана най-успелият мениджър в историята на английския футбол. Наставникът на Манчестър Юнайтед изнесе лекция в престижното Бизнес училище на университета "Харвард".
Целта на шотландеца е била да предаде ценния си опит на следващите поколения мениджъри.
Неотдавна изпълнителният директор на "червените дяволи" Дейвид Джил обобщи: "Стив Джобс беше "Епъл", Сър Алекс е Манчестър Юнайтед"
В научен труд професорите Анита Елбърс и Том Дай анализират детайлно сезонния план на Сър Алекс, ритуалите в деня на мача, списъка му с имена, които иска в състава си, това как контролира съблекалнята и, разбира се, грешките, които е допуснал по време на дългия си престой на "Олд Трафърд".
Разработката хвърля светлина още върху методите му за подготовка, общуването му с отбора и разборите на почивката.
"Обичам да разказвам различни истории и да използвам въображението си. Но като цяло става въпрос за нашите очаквания. Момчетата вярват в себе си и си имат доверие един на друг", споделя Фърги.
"Спомням си, когато отидох да гледам Андреа Бочели. Никога не бях ходил на класически концерт преди, но наблюдавах музикантите и си мислех как фантастично координират действията си и как работят в екип. Един започне, друг спре... Фантастично!"
Фъргюсън говори и за безкомпромисните си методи спрямо футболистите.
"Глобяваме ги, наказваме ги, но това си остава в кухнята. Не можеш да си позволиш да губиш контрол, когато си имаш работа с топ професионалисти, които на всичко отгоре са милионери. Но ако някой се издъни сериозно пред мен, светът му се струва тесен", добавя шотландецът.
Той обаче признава, че с времето се е попроменил.
"В днешно време играчите живеят доста по-различен живот и са, да го наречем, доста по-раними отколкото преди четвърт век. Като се ослушате, навсякъде чувате историята за сешоара, за хвърчащите обувки и т.н.
Бях доста агресивен през всичките тези години. Страстен съм и искам винаги да печеля, но вече съм много по-зрял. Постоянно можеш да викаш и да се караш, но това не винаги върши работа.
Има и друга страна - как съхраняваш и поддържаш отношенията си с хората и какво правиш за развитието на клуба.
За футболистите и за хората, като цяло, няма нищо по-хубаво от това да чуят: "Добра работа". Това са двете думи, които винаги съпътстват спорта.
Сега Сър Алекс признава, че има мисия, след като миналия сезон изпусна титлата по такъв болезнен начин.
"Още един ден от историята на Юнайтед. Това е истината. Стана такава драма, в която само ние можем да участваме. Кой би повярвал, че закъсалият Блекбърн ще ни бие 3:2 на "Олд Трафърд" или че ще направим "хикс" с Евертън, след като водехме с 4:2 седем минути преди края?"
Специалистът осъзнава, че зарядът в манчестърското дерби расте.
"Още ме е яд, като се сетя как изпуснахме титлата миналия шампионат. Мотивирам момчетата, като им казвам, че не можем да позволим на Сити две поредни години да е пред нас"
Фърги заяви пред вестника на колежа "Харвард Гадзет": "Когато се докоснеш до институция като "Харвард", си наясно, че имаш работа със суперпрофесионалисти.
Сблъсках се с нещо, което досега не съм правил. Но на тази възраст чувствам, че помагам на младите хора да прогресират по своя собствен мениджърски път. Частта от дискусията, от която научих най-много за себе си беше, когато ставаше дума за "страх" и "обич" в подхода ми към хората - най-вече отбора.
Но студентите обърнаха най-голямо внимание на отношението ми към тези, с които общувам и приносът ми за развитието на клуба, което е по-важно...", завърши легендарният шотландец.
Фарсът с Дани Олмо е знак, че Лапорта води Барселона към бездната